چیزهای خوب همیشه در بسته بندیهای کوچک است. برای داشتن موهایی زیبا نیاز به مواد معدنی به مقدار کم دارید. با این که بسته های بزرگ کادو اغوا کننده تر هستند اما اغلب هدایای باارزشی را در بسته های کوچک قرار می دهند. این مواد معدنی در رشد مو، رنگ و بافت آنها تأثیر شگرفی دارد. خوشبختانه مواد معدنی مورد نیاز بدنتان در لیست نه مورد غذای زیبایی من گنجانده شده است.

آهن: آهن در سلامتی مو نقش مؤثری دارد، چراکه کمک میکند تا سلولهای خونی اکسیژن لازم را به غدد مویی برساند. اگرچه کمخونی یکی از مهم ترین دلایل ریزش مو در زنان است اما حتی اگر کم خون هم نباشید، میتواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. این گواه آن است که زنان مبتلا به ریزش مو (یا طاسی) اغلب دچار کمبود آهن هستند. برای این زنان مکمل های آهن در رشد موهایشان مؤثر است. کمبود آهن سبب خشکی و شکنندگی مو نیز می شود. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من بهترین منبع آهن اسفناج و گوجه فرنگی است. منابع دیگر حیوانی شامل گوشت گاو، بوقلمون، اردک، مرغ، میگو و تخم مرغ است. منابع گیاهی، آهن، سویا، عدس، لوبیا، و سبوس است . باید یادآور شوم که آهن منابع گیاهی به اندازه آهن منابع حیوانی، قابلیت جذاب در بدن را ندارند پس برای افزایش قابلیت جذب آهن این منابع لازم است در هر وعده غذایی ویتامین C نیز مصرف شود.

ورای رژیم زیبایی

سبک زندگی برای داشتن موهای درخشان و فریبنده

برای داشتن موهای فریبنده، مقاوم و زیبا این دستورات را رعایت کنید:

ورزش کنید: روزانه وقتی را به ورزش اختصاص دهید حتی برای چند دقیقه. ورزش جریان خون را در پوسته سر افزایش داده و موجب میگردد اکسیژن و مواد غذایی به غدد مویی که باعث سلامت مومی شوند انتقال یابد.

از کاهش وزن سریع اجتناب کنید: حقیقت تلخ این است که رژیم به هر حال باعث ریزش مو می شود. کاهش وزن سریع همچون شوکی برای بدن است که در متابولیسم بدن داده و در رشد مو تأثیر میگذارد. اگر در عرض یک ماه بیش از ۱۰ درصد وزن بدن خود را کم کنید (حدوداً ۷ کیلو) ریزش مو پیدا خواهید کرد، به علاوه کمبود مواد غذایی سبب ضعیف شدن و شکنندگی تارهای مو می شود و رشد مجدد مو را متوقف می کند.

از رژیم های کم پروتئین دوری کنید: ۹۷ درصد مو را پروتئین تشکیل داده است. اگر گیاهخوار هستید توجه داشته باشید که به میزان کافی پروتئین مصرف کنید. رژیمهایی که فقط در آنها از برنج و میوه استفاده می شود پروتئین کافی برای داشتن موهایی زیبا را به بدن نمی رساند.

اگر سیگاری هستید. همین حالا سیگار را ترک کنید: سیگار رادیکال های آزاد تولید می کند، سموم را در خون جاری کرده و در انتقال مواد غذایی به مو و پوسته سر اختلال ایجاد می نماید.

از فشار عصبی بپرهیزید: فشار عصبی با ریزش مو رابطه مستقیم دارد. استرسی مزمن در جریان خون پوسته سر، اختلال ایجاد کرده و باعث میشود اکسیژن و مواد مغذی به غدد مویی نرسد. فشار چه جسمی و چه روحی از رشد مو جلوگیری میکند. و در عرض دو تا سه ماه ریزش مو به اوج خود میرسد. خوشبختانه با بهبود شرایطی روحی این ریزش و از دست دادن مودوباره جبران می شود.

مس: علاوه بر نقشی که در ساختار ساقه مو دارد، در رنگ مو نیز حیاتی است. به دلیل اینکه مس در شکل گیری هموگلوبین ضروری است در رساندن اکسیژن به غدد مویی نیز مؤثر می باشد. اگر رژیم زیبایی مرا دنبال کنید دیگر لازم نیست نگران کمبود مسی در بدنتان باشید. کمبود مس در بدن اغلب به دلیل مشکلات ژنتیکی و یا عدم مصرف مکمل های روی رخ میدهد که البته این کمبود در بدن می تواند ارثی باشد.

سلنیوم: برای داشتن موهایی سالم بدون شک نیاز به سلنیوم داریم، چراکه این ماده معدنی برای پوسته سر لازم است. سلنیوم با حفاظت از سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد به مو نرمی و خاصیت ارتجاعی میدهد. در عین حال مصرف بیش از اندازه سلنیوم (سلنوسیس) سبب ریزش مو می شود. آجیل منبع خوبی از سلنیوم است. منابع دیگر سلنیوم ماهی تن، نان گندم، ریشه گندم، سیر، تخم مرغ و برنج قهوه ای است.

سیلیکون: این عنصر به فراوانی در طبیعت وجود دارد. هرچه بیشتر مواد معدنی را از خاک خارج کنیم، میزان سیلیکون در طبیعت هم کاهش پیدا می کند. در بدن انسان سیلیکون منحصراً در پوست و مو وجود دارد. سیلیکون برای سلامت پوست سر مهم است و سبب تقویت تارهای مو می شود. رژیم های دارای فیبر بالا میزان قابل توجهی سیلیکون دارند که این میزان بیشتر از همه در حبوبات وجود دارد. همچنین سیلیکون در موز، سبزیجات، برنج، سویا و غذاهای دیگر نیز یافت می شود.

سولفور: سولفوریک ماده معدنی مهم و حاوی «سیستئین» یکی از آمینواسیدهایی است که در رشد مو مؤثر می باشد. سولفور به داشتن موهایی قوی و بلند کمک میکند و در بسیاری از غذاها موجود است مثل تخم مرغ، گوشت، ماهی، لبنیات، پیاز و سیر.

روی: همه میدانیم که روی در داشتن موهایی فریبنده و پوستی سالم مهم است، چرا که کمبود روی سبب ریزش مو و حتی ریزش مژهها میشود. کمبود روی همچنین پوست سر را خشک و پوسته پوسته می کند. روی به عنوان یک آنتی اکسیدان از پوست سر (و دیگر جاهای بدن) در برابر صدمات رادیکال های آزاد محافظت می نماید. خیلی ها دچار کمبود روی هستند اما مصرف مکمل های آن بدن را در حالت تعادل میان روی و مسی قرار می دهد. ماست به میزان قابل توجهی روی دارد. غذاهای دیگر حاوی روی شامل غذاهای دریایی، گوشت گاو، تخم مرغ، غلات و آجیل.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: