همه مردان و زنان به دلایل گوناگون و تنها به یک دلیل عمده (پاکیزه بودن) به دنبال راه هایی هستند تا از شر موهای زاید خود خلاص شوند. تیغ ، موم ، نخ ، کرم های موبر ، دستگاه های اپیلاتور و در نهایت ، لیزر به شما کمک می کند تا بر این موها که رشدشان تمامی ندارد ، فایق آیید اما روش انجام آن ها و اینکه کدام یک بهترین است.

پیش از هر چیز لازم است به این نکته اشاره کنیم که عوام مردم و بسیاری از آرایشگران از اصطلاح اپیلاسیون برای برداشتن موهای زائد بدن (چه به صورت دائمی و چه به صورت موقتی) استفاده می کنند ، در صورتی که اپیلاسیون به معنی برطرف کردن همیشگی رشد موهای زیاد بدن تنها به وسیله دستگاه الکترولیز یا لیزر است و به برطرف کردن موقت موهای زاید بدن به وسیله مواد شیمیایی و یا وسایل متفرقه ، دپیلاسیون گفته می شود.

اپیلاسیون به وسیله تیغ

تیغ بهترین وسیله پاک کردن سریع بدن از موهای زاید است ، به ویژه برای افرادی مفید است که پوستی حساس دارند. تیغ های برقی و دستی هر دو کار آمدند. در صورتی که تیغ را برای دپیلاسیون انتخاب می کنید تنها کافی است هر دو روز یک بار یک دوش 10 دقیقه ای بگیرید تا پوست شما نرم شود.

سپس با مقداری آب صابون ، پوست را لیزر کنید تا تیغ به راحتی روی آن حرکت کند. تیغ را از مچ پا به سمت زانو بکشید. تیغ ساقه مو را درست هم سطح لایه اپی درم پوست قطع می کند. در حال حاضر ، تیغ هایی وارد بازار شده است که لایه نازکی ژل نرم کننده دارد تا به پوست آسیب نرساند. با این حال پیشنهاد می شود در کنار آن ، از صابون یا ژل های نرم کننده هم استفاده کنید. توجه داشته باشید گرچه تیغ وسیله ای سریع و آسان است ولی رشد و ضخامت موها پس از مدت کمی افزایش می یابد ، بنابراین روشی است که برای دست و صورت توصیه نمی شود. پس از اپیلاسیون با تیغ هرگز از دئودورانت ها روی پوست استفاده نکنید.

اپیلاسیون به وسیله موم

موهای کوتاه ، نازک ، بلند یا ضخیم ، فرقی نمی کنند. موم گرم به راحتی مو را از ریشه بیرون می کشد و از آن می توانید برای برداشتن موهای زیاد زیر بغل ، پا و خط مایو استفاده کنید. اپیلاسیون به وسیله موم کمی دردناک است و اگر در شرایط غیربهداشتی انجام شود ، جوش و التهاب پوستی به همراه دارد. تجربه نشان داده که پس از دپیلاسیون با موم ، موها دیرتر رشد می کنند و تا حدودی از زبری و ضخامت آن ها کاسته می شود . لیکن استفاده مداوم از موم ها باعث افتادگی و شل شدن پوست می شود. برای استفاده از موم ، باید آن را گرم کنید. برای آنکه درجه حرارت آن را امتحان کنید ، ابتدا مقداری از آن را پشت دست خود بگذارید. در صورتی که موم می شوند دست را نمی سوزاند ، مقداری از آن را به وسیله کاردک چوبی در جهت رویش مو ، بر سطح پوست مالیده و یک قطعه پارچه تمیز یا کاغذ روی آن گذاشته و فشار دهید. سپس با نوک انگشتان کاغذ یا پارچه را گرفته و در جهت عکس رویش موها محکم آن را بکشید. موم گرم نسبت به هر ماده دیگری موثرتر عمل می کند ، چون منافذ پوست را باز کرده و کمک می کند تا مو از ریشه به راحتی جدا شود. استفاده از موم برای کسانی که کم خونی یا واریس دارند توصیه نمی شود، زیرا گرما در این گونه افراد موجب منبسط شدن رگ های خونی و هماتوم (تراوش و تجمع موضعی خون) می شود.

پیش از اپلاسیون با موم به این نکات توجه کنید:

پیش از انجام اپیلاسیون با موم ، حتما حمام کنید تا سلول های مرده از بدن جدا شده و موهای زیر پوستی بیرون بیاید.

قبل از اپیلاسیون با موم ، پوست باید خشک و تمیز باشد.

موم را به قطر یک سانتی متر و طول پنج سانتی متر با کاردک مخصوص روی پوست بمالید.

موم را از زانو به پایین بمالید و سپس در جهت عکس بردارید.

در صورتی که قسمتی از موم روی پوست باقی بماند ، دستمالی را به روغن مخصوص ضدباکتری آغشته کرده و روی آن بمالید تا پاک شود.

در صورتی که روی قسمتی از بدن موم انداخته اید ولی هنوز مو در آن قسمت باقی مانده است ، صبر کنید پوست کمی خنک شود و التهاب آب بخوابد. سپس دوباره موم را امتحان کنید.

بهترین اندازه مو برای انداختن پنج میلی متر روی پا و شش میلی متر روی خط مایو است. در صورتی که موها از این حد بلندتر شد ، ابتدا با قیچی آن را کوتاه کنید تا درد کمتری داشته باشد.

اپیلاسیون شرقی در واقع استفاده از همین موم است که به جای مواد شیمیایی از ترکیبات آب ، آبلیمو و شکر ساخته شده است که به راحتی با آب پاک شده و آن را برای تمامی نقاط بدن می توان استفاده کرد. در اپیلاسیون موی دست حتما به جهت رویش موها انجام می شود. می توانید پس از اپیلاسیون ، پوست را شسته و از مقداری مرطوب کننده استفاده کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: