‏فراوری گیاهان دارویی یکی از مهم ترین اقدامات عملی و کاربردی برای استفاده شایسته از گیاهان دارویی است.

جمع آوری گیاهان دارویی

‏ترکیبات شیمیایی و درنتیجه خواص درمانی گیاهان دقیقا بستگی به زمان جمع آوری آن ها دارد. گیاهان را در روزهای خشک و بدون باران، زمانی که رطوبت در پایین ترین حد خود باشد در اوج رسیدگی یعنی زمانی که غلظت مواد مؤثر آن ها در بالاترین حد خود است جمع آوری کنید.

‏گیاهان را پس ازجمع آوری باید سریعا ودور از حضور نور آفتاب و رطوبت در سایه خشک کرد تا مواد معطر موجود در آن ها حفظ شده و از اکسیدشان بقیه مواد شیمیایی هم جلوگیوی شود. برای این کار از مکان های مناسبی مانند گنجه ها، کابینت های آشپزخانه، انباری هایی که جریان کافی هوا در آن ها وجود داشته باشد و... استفاده کنید. ازخشک کردن گیاهان در گاراژها ومکان های بسته ای که ‏ممکن است دود مواد نفتی آن ها را آلوده کند پرهیز شود. برای خشک کردن گیاهان، درجه حرارت بین بیست الی سی و دو درجه سیلیسیوس مناسب بوده و در این دما مدت زمان لازم برای خشک شدن گیاهان ‏شش روز می باشد. پس از این مدت برای مقابله با تغییرطعم و رنگ احتمالی باید ‏آن را داخل ظروف شیشه ای تیره رنگ و یا ظروف سفالی خشک و تمیز ریخته و دور از تابش مستقیم نور آفتاب ئگه داری کرد. روی ظرف هر گیاه برچسب هایی حاوی اطلاعاتی نظیر نام جنس، محل جمع آوری و تاریخ جمع آوری گیاه را بنویسید تا استفاده بهتر از خواص گیاه را مشخص کند. اغلب گیاهان در این شرایط بین دوازده الی هجده ماه قابل مصرف خواهند بود.

‏گل ها : گل ها را پس از تبخیر شبنم صبحگاهی ازروی گلبرگ ها در زمانی که کاملا شکفته شده است جمع آوری کنید. گل ها را از انتهای ساقه بچینید و به طور کامل در یک سینی خشک کنید. گل های خوشه ای مانند گل زوفا را همراه با سرشاخه های آن بچینید. اگرسرشاخه ها بزرگ یا حجیم باشند مانند گل ماهور گل ها را تک تک جدا کنید.

‏گرد وغبار، الودگی های آشکار، حشرات وخارهای گل را جدا کرده وگل ها را روی روزنامه یا کاغذ پهن وداخل سینی خشک کنید. پس ازخشک شدن گل ها را داخل ظروف شیشه ای تیره رنگ ریخته ونگه داری کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: