سنگ کیسه صفرا

‏کیسه صفرا مخزنی غشایی وگلابی شکل به طول هشت تا ده سانتی متر و پهنای سه تا چهار سانتی متراست که در زیر کبد قرار دارد. به کیسه صفرا کیسه زرداب هم می گویند، زیرا مایع زردرنگی که ازکبد ترشح می شود دراین کیسه جمع می شود. ‏صفرا (زرداب) هنگام وارد شدن غذا به معده ترشح شده و در کیسه صفرا جمع می شود. پس از ورود غذا در امعاء صفرا روی غذا می ریزد و عمل پانکراس و کار روده ها را آسان می کند. هرگاه زردآب در بدن ته نشین شود، تولید سنگ صفرا می کند. اگر مجرای صفرا بسته شود، صفرا از طریق کبد داخل خون می شود و باعث بیماری یرقان می شود.

علل ایجاد سنگ کیسه صفرا

1- چاقی و اشباع صفرا از کسترول به دلیل استروژن ها و قرص های ضد بارداری، زایمان های مکرر و سن بالا. 2- بیماری های روده ای 3- ته نشین شدن صفرا، توقف زیاد صفرا در مجاری یا کیسه صفرا در اثر گرسنگی کشیدن، تنگ بودن مجاری صفرا وی، تغذیه بیش از حد به صورت تزریقی، اختلالات کبدی، ارث ودیابت.

‏تشخیص سنگ کیه صفرا

‏وجود سنگ کیسه صفرا افزون بر معاینه و علائم بالینی و آزمایشگاهی، توسط ‏سونوگرافی وکوله سیستوگرافی خوراکی قابل تشخیص است. ‏درمان سنگ های صفراوی

‏مصرف قرص های اسید کنودزوکسی کولیک و یا حل کردن سنگ های ‏کلسترولی با تزریق محلولی به نام «متیل اتر» به داخل کیسه صفرا، یا شکستن ‏سنگ ها به وسیله لیتوتریپسی (سنگ شکن با امواج شوک) و یا جراحی، از راه های ‏درمان این بیماری هستند.

‏خوشبختانه امروزه در ایران می توان از طریق لاپاروسکوپی و بدون جراحی بازکیسه صفرا و سنگ های صفرا وی را از بدن خارج کرد و فقط با ایجاد چند سوراخ کوچک درسطح شکم از عوارض جراحی آن نیز کاسته می شود.

پیش گیری از ایجاد سنگ های کیسه صفرا با طب ستی

‏از آنجا که تشکیل سنگ های کیسه صفرا بیشتر در خانم های چاق و با زایمان مکرر و درسین بالاتر از چهل سال رایج است، توصیه می شود این افراد در طول زندگی ورزش کنند وحرکات بدنی بیشتری داشت باشند. از چاق شدن و مصرف بی رویه قرص های ضد بارداری و هورمونی (بدون اجازه پزشک) پرهیز کرده، و از به وجود آوردن بیش از دو فرزند خودداری کنند.

از تحمل گرسنگی نیز باید دوری جست. در صورت بروز تنگی نفس و ‏ناهنجاری و بیماری در مجاری صفراوی، کبدی و کیسه صفرا، باید نسبت به درمان هر یک از این بیماری ها اقدام کرد.

روغن فندق، زرد چوبه، گوجه فرنگی، خار مریم، کاسنی، شاتره باعث تقویت ‏کبد می شوند.

‏در درمان سنگ صفرا از گل و برگ و میوه گیاهان بابونه گاوی، اکلیل کوهی، باد رنجبویه و زالزالک به صورت دم کرده روزی سه وعده استفاده می شود. ‏همچنین مصرف ویتامین های گروه B، مالت جو، قوص جو، مخمر آبجو، ماءالشعیرء روزی سه فنجان قهوه، سالاد (روغن زیتون + آرتیشو + آب لیموی تازه + اسفناج)، آب زرشک در درمان مؤثرند. پوست باقلا را در فرخشک و پودر کرده و صبح ها ناشتا یک تا دو گوم در ماء الشعیر ریخته و میل شود. از ساعت 10 شب تا 5 ‏عصر روز بعد فقط میوه مصرف شود، سپس دو قاشق روغن زیتون + یک قاشق آب لیموی تازه میل شود (هر پانزده دقیقه یک بار مقدار را دو برابر کرده تا روغن زیتون به 225 ‏گرم برسد، سپس می توان یک لیوان آب جوش نوشید). عرق کاسنی، کیوی، شاه توت سیب قرمز، اسفناج خام، تره، شاهی، دم کرده عناب، روغن زیتون، روغن سویا، گردو و مصرف فراوان سبزیجات در درمان این بیماری مؤثرند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: