راشیتیسم

راشیتیسم، در واقع، به نرمی استخوان ناشی از کمبود کلسیم و املاح معانی (مینرال ها) و ویتامین دی در کودکان اطلاق می شود، و به عنوان یکی از معلولیت های کودکان در سال های سر به شمار می آید. کودک مبتلا به راشیتیسم نمی تواند به خوبی بنشیند و راه برود. معمولاً این بیماری در کودکان کمتر ازشش ماه نادر است، چون جنین ازکلسیم ذخیره ای ماد واستفاده کرده است.

‏به راشیتیسم بزرگسالان استثومالاسی گفته می شود.

علل بروز یماری

‏کمبود ویتامین دی، کمبود نور خورشید، کمبود کلسیم و فسفر در غذاهای روزمره، اختلالات روده ای، وکلیوی، ارث، استفاده مداوم ازداروهای ضد صرع (فنوباربیتال و فنی توئین) از علل بروز این بیماری هستند.

پیش گیری

‏استفاده از مواد غذایی مقوی حاوی کلسیم، معاینه نوزاد بلافاصله پس از تولد، آزمایش های کامل مربوطه دوره ای کودک توسط پزشک معالج، و نیز تابش نور خورشید و ساعاتی ازهفته به بدن کودک، همگی می توانند به پیشگیری بیماری ‏کمک کنند.

راه های تشخیص

‏با توجه به معاینات و رادیولوژی و آزمایشات خونی و ادراری به راحتی می توان به تشخیص بیماری دست یافت.

درمان

‏با استفاده از آمپول ویتامین دی 3 ‏وکلسیم و تماس بیشترها نورخورشید واستفاده ‏از غذا و اصلاح مناسب، می توان به راحتی بیماری را برای همیشه درمان کرد. قرص های روغن ماهی (امگا 3‏) نیز برای درمان این بیماری بسیار سودمند هستند قرص های استئو فوس (آلندرونات سدیم) نیز بسیار مفیدند.

‏‏درمان از طریق طب سنتی

‏‏کلم، کله پاچه، مخلوط شیر و عسل، روزانه سه عدد کپسول امگا 3 ‏، یک قرص مخمر آبجو، مقداری گردو، بادام وکنجد مصرف شود.کباب ماهی با آب لیموی تازه گوشت با آب لیموی تازه آبگوشت (با مغز قلم گاو و جعفری)، سوپ (جوجه، جوء هویج و جعفری)، پای مرغ پوست گرفته شده به همراه آب لیموترش و خیسانده ‏سبوس برنج یا جو مصرف شود. (شیر و مالت جو به همراه ‏یک عدد کپسول امگا 3‏)، همچنین سالاد (کلم قرمز، هویج رنده شده، آب لیموترش، اسفناج خام، کاهو، جوانه جو یا گندم به همراه روغن زیتون) روزانه مصرف شود. در طبخ تمام خورش ها از چند تکه استخوان قلم گاو استفاده شود و حداقل 30 ‏دقیقه بجوشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: