‏‏پروستات غده مخروطی شکل کوچکی است که زیر مثانه (در مردان)، در محل دفع ادرار، قرار دارد و مجرای منی از آن می گذرد. سرطان پروستات در مردان و در سنین بالاتر از پنجاه سالگی بسیار شایع است.

‏‏علل بروز سرطان پروستات

1-. در افراد یک خانواده مستعد (عامل ژنتیک) احتمال وقوع این سرطان بیشتر است و در سیاه پوستان دو برابر سفید پوستان شیوع دارد. 2- وقتی سن از پنجاه سالگی می گذرد، چون میزان استروژن در مردان بیشتر شده و از میزان تستوسترون کاسته می شود، شیوع سرطان نیز بیشترمی شود. 3- وجود نیتروزامین در غذاهای چرب حیوانی احتمال بروز این نوع سرطان را در مصرف کنندگان این مواد غذایی افزایش می دهد. 4- احتمال بروز سرطان پروستات در افرادی که دارای شغلی هایی مانند باطری سازی، لاستیک سازی، تولید کود شیمیایی، نساجی و مجاورت با صدای آلوده باشند، به دلیل وجود کادمیوم و ترکیبات سرطان زا، بیشتر است. 5- ویروسی ها. 6- دود سیگار و سایر فراورده های دخانی. 7- علل ناشناخته.

علائم

سوزش ادرار، تکرر ادرار، احتباس کامل ادرار، کمر درد، درد لگن، خونریزی ادراری وگاهی نیز فاقد علامت هستند.

تشخیص بیماری

در معاینه از طریق رکتوم، نودولی سخت و سنگی و غیر قرینه با انگشت توسط ‏پزشک لمس می شود. هرگاه افراد بالاتر از پنجاه سال، با یکی از علائم ذکر شده به پزشک مراجعه کرد، پزشک باید به سرطان پروستات مشکوک شود و برای اطمینان آزمایشات بیشتری را انجام دهد. دردهای لگن، مهره ها و استخوان ها و همچنین کم خونی در بیمار وجود دارد.

درمان

پس از انجام معاینات بالینی و اقدامات کلینیکی در صورت حتمی شدن سرطان ‏پروستات برحسب درجه بندی تومور و تشخیص پزشک تشخیص، برخی از اقدامات زیر صورت می گیرد:

‏جراحی غده پروستات و بافت های مشکوک، پرتو درمانی (اشعه)، درمان آندوکرینی (جراحی همراه با تجویز استروژن و هورمون های مشابه)، شیمی درمانی ترکیبی.

‏پیش گیری با طب ستی

‏برای پیش گیری از سرطان پروستات باید ازمصرف چای پر رنگ، دخانیات و گوشت های پرچرب حیوانی پرهیز کرد. اگر در افراد یک خانواده و فامیل درجه یک آنان در گذشته و حال این نوع سرطان وجود داشته باشد، باید مراقبت بیشتری به عمل آورند. شاغلان در کارخانه های لاستیک سازی، چرم سازی، کود و مواد شیمیایی و بافندگی، تمیزکنندگان دوده های کوره ها،کارکنان پمپ بنزین ها و باتری سازی ها و ساکنان شهرهای بزرگ و صنعتی و محیط های بسیار آلوده، باید اقدامات آزمایشگاهی و معاینه توسط پزشک را یک اصل ضروری به حساب آورند.

‏مصرف پیازچه و فندق - که دارای سلنیوم هستند و به خاطر آنتی اکسیدان بودن شان و قدرت ترمیم دی آن آ را دارند _ و همچنین آب انار دو بهبود این سرطان مؤثر است. خوردن پسته به دلیل داشتن نوعی ویتامین ای به نام گاماتوکوفرول نقش محافظتی درابتلا به سرطان پروستات ایفا می کند. مصرف هفته ای ده عدد میوه حاوی آنتی اکسیدان لیکوپن مانند گریپ فروت، توت فرنگی،گوجه فرنگی، فلفل قرمز و هندوانه خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان تا پنجاه درصد کاهش می دهد. مصرف ویتامین های E,K,C همچنین سویا، کباب جگو با کمی آب لیموی تازه و فرآورده های دریایی به ویژه صدف، زرده تخم مرغ، سالاد (برگ کلم تازه،گوجه فرنگی، هویج، اسفناج خام، روغن زیتون، ذرت،کرفس ونخود فرنگی)، دمنوش (رازیانه و تخم شوید)، مصرف جوانة گندم، مالت جو، ماء الشعیر و شیره شیرین بیان که آن را در آب یا در شیر حل کرده و نوش جان شود. خوردن کدو حلوایی، دم کرده گل گاو زبان، داروی ‏گیاهی ساخت چین به نام P.C Spice (علاج پروستات)، مصرف سبزی های زرد و سبز، هویج، گوجه فرنگی، کلم ها، زنجبیل، چای دارچین، عرق گزنه (روزی2 ‏لیوان)، کپسول امگا 3 ‏و زردچوبه در د‏رمان بیماری به شدت مؤثرند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: