آلرژی

می توان گفت که آلرژی نوعی بیماری است که بر اثر حساسیت زیاد در مقابل خوردن، نفس کشیدن، تزریق و یا تماس با ماده ای به وجود می آید. البته آلرژی براثر اشتباه سیستم ایمنی بدن است، زیرا این سیتم برای محافظت بدن در مقابل مواد بیماری زا مانند باکتری و ویروس، موادی مانند آنتی بادی تولید می کند که میکروب های بیماری زا را خنثی کرده و ازبین می برد.

در اشخاصی که آلرژی دارند، انتی بادی به مواد بی خطر به نام آلرژن حمله می کند و بنابراین آلرژی به صورت های مختلفی بروز می کند. البته شکل حساسیت بستگی به نوع آنتی بادی ترشح شده و عفو بدن دارد. مثلا در مورد حساسیت غذایی، ممکن است غذایی خورده شود که روی روده اثرکند یا جذب خون شده و باعث سردرد شود، یا روی پوست اثر گذاشته و تولید کهیرکند و یا باعث تب یونجه شود؛ یا ذرات گرده گل موجود در فضا درفصل بهار وارد بینی شده وباعث اسم گردد.

‏علل بیماری

‏به طور کلی این روزها مرض آلرژی بسیار شایع است و علت آن رژیم غذایی غلط وکثیف بودن آب و هوا است. مثلا امروزه از هر ده کودک یک نفر اسم و یا اگزما دارد. غذا در ایجاد آلرژی بسیار مهم است ومواد شیمیایی مانند مواد ضد میکروب، افزودنی های غذایی و رنگ که در بیشتر شکلات ها و آدامس و آب نبات وغیره وجود دارد، یکی ازعوامل بروز این بیماری است.

‏برای اینکه علت آلرژی پیدا شود اول ضربان نبض شمارش شود، سپس غذایی که مشکوک به آلرژی زا بودن است خورده شود. دوباره ضربان نبض شمارش شده، اگر تعداد آن ده ضربه بیشتر از قبل بود باید از خوردن آن غذا صرف نظر کرد.

‏غراهای مشکوک را یکی یکی به رژیم خود اضافه کرده، یعنی به اندازه یک قاشق چای خوری از آن غذای مشکوک خورده شود، اگر آلرژی شدیدی به آن مشاهده شد تا سه ماه از آن میل نشود، و بعد از این مدت دوباره آن را آزمایش کرده و اگردوباره آلرژی دیده شد آن را از برنامه غذایی خود ‏حذف کرده تا اینکه سیستم بدن کاملا قوی شود‏.

تشخیص بیماری

‏اگر چند نوع غذا خورده اید که به شما آلرژی داده است می توان با آزمایش زیر آن را پیدا کرد:

‏از ماده ای که به آن مشکوک شدید یک قاشق چای خوری خورده شود، و اگر تا یک ساعت آلرژی دست نداد، آن را زیاد کرد. و یک قاشق سوپ خوری خورده ‏شود، و اگر هنوز آلرژی به وجود نیامد، بعد از دو ساعت دو قاشق سوپ خوری بخورید، و اگردوباره اتفاقی نیفتاد می توان گفت که این ماده برای شما آلرژی زا نیست

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: