‏نرمی استخوان یعنی هنگامی که استخوان ها پوک شده و سختی خود را از دست می دهند. این بیماری بدون عوارض بوده آهسته پیش می رود و معمولا در میان سالی و دوران کهولت رخ می دهد. منگامی که عوارضی ماننل کردن درد پشت درد، حالت خمیده وکوتاه شدن قد ظاهرشود نشان دهنده پیشرفت آن است.

علل بیماری

‏به طور کلی پوکی استخوان را می توان به صورت زیردسته بندی کرد:

1- نداشتن فعالیت بدنی و کمبود ورزش، زیرا عضلات ضعیف شده و نمی توانند اسکلت بدن را محافظت کنند. بنابراین استخوان ها وزن زیادی را تحمل کرده و پوک می شوند.

2- کمبود مواد معدنی مخصوصا کلسیم و منیزیوم، زیرا این مواد ساختمان استخوان را تشکیل می دهند. معمولا خانم های حامله و شیرده .ومعرض کمبود کلسیم قراردارند چون برای رشد جنین این ماده حیاتی است.

3- کمبود اکسیژن در بدن و بدی گردش خون.

4- به هم خوردن تعادل هورمونی بدن زیرا جذب کلسیم بستگی به هورمون های زیادی دارد که مهم ترین آن استر ژن می باشد. در زمان یائسگی چون مقدار این هورمون کم می شود، بنابراین جذب کلسیم نیز پایین می آید. استفاده دراز مدت از هورمون استروژن نیز با بحث بیماری قلبی، سرطان سینه و بعضی امراض دیگر می شود. البته می توان از هورمون های گیاهی به جای آن ها استفاده کرد.

5- استفاده طولانی مدت از بعضی داروهای شیمیایی مانند دارو های ضد تشنج، ضد اسید و ترشی معده، رقیق کننده های خون، فشار خون، ضد زخم معده، لاغری وکمبود ترشح غده تیروئید وکورتیزون و پایین آورنده قند خون.

6- سیگار، مشروب، تنشی های روانی وعصبانیت ها.

7- ورزش به حد افراط نیز اثر منفی دارد زیرا مقدار زیادی بتااندورفین را آزاد می کند که گردش استروژن را در بدن مختل ساخته و جذب کلسیم را متوقف می سازد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: