‏در طب مدرن پزشکان هورمون استروژن را تجویز می کنند. زیرا این هورمون‏باعث جذب کلسیم شده و همین طور کلسیم را در بدن نگه می دارد. از دیگر ‏داروهای مفید، کلسی تونین است که به صورت آمپول و قرص وجود دارد.

این هورمون نیز که یکی از فرم های ویتامین دی است باعث جذب کلیم در بدن می شود، ولی همان طور که قبلا گفته شد در صورت زیاده روی در مصرف این داروهای شیمیایی باعث سرطان سینه و بیماری های قلبی می گردد. درمان اصلی پوکی استخوان، بی فسفوفات ها هستند. آلندرونات، ایباندرونیت، ریزدرونیت و زولدرونیک اسید ازسوی سازمان غذا و داروی امریکا برای پیش گیری و درمان پوکی استخوان مورد تایید قرارگرفته اند.

‏راه های پیش گیری بیماری از روش طبی و سنتی

‏انسان بالغ به مقدار یک هزار ودویست تا یک هزار وپانصد میلی گرم کلسیم در روز احتیاج دارد که باید ازطریق غذا و یا قرص به بدن برسد. استفاده ازغذاهایی که دارای کلسیم زیاد هستند مانند کلم بروکلی، غذاهای دریایی (ماهی، میگو، صاف)، شیر، سویا، شلغم، کنجد، لوبیا، انجیر و بادام از پوکی استخوان جلوگیری می کنند.

‏ورزشی مانند قدم زدن، دویدن، تنیس و غیره در سنین جوانی بسیار مؤثر است.

مواد مغذی نظیر فندق که دارای کلسیم است، ماست، شکر قهوه ای، پسته و سیر در بهبود بیماری نقش دارند. سمنو دارای کلسیم و پتاسیم است. بخش گوشتی گل نسترن دارای ویتامین سی، قند، تانن وکلسیم فراوان است که در و بهبود و درمان بیماری نقش آفرین است.

‏تشخیص ببماری

‏هنگامی که علائم این بیماری ظاهر می شود نشان دهنده آن است که استخوان پوک شده و بیماری کاملا پیشرفته می باشد. کوتاه شدن قد و شکستگی استخوان می تواند علامت این بیماری باشد. البته اشعه ایکس و آزمایش ادرار نیز پوکی استخوان پیشرفته را بخوبی نشان می دهد. ‏آزمایشی دقیق که پوکی استخوان را در مرحله ابتدایی نشان می دهد آزمایش تراکم استخوان می باشد. معمولا خانم ها با ید این آزمایش را در اوائل یائسگی ‏انجام داده و هر چند سال یک بار آن را تکرار کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: