بیماری قند (دیابت)

بیماری قند هنگامی رخ می دهد که ترشح انسولین)به وسیله لوزالمعده متوقف شده و یا به مقدار کافی ساخته نمی شود و بنابراین مقدار زیادش قند در ادرار و خون وجود دارد که بدن نمی تواند آن را تبدیل به انرژی کند و شخص با اینکه غذای زیادی می خورد همیشه گرسنه است.

د‏و نوع بیماری قند (دیابت شیرین) وجود دارد: نوع اول که شروع آن معمولا در کودکی و قبل از سن پانزده سالگی است و دیابت وابسته به انسولین نامیده ‏بی شود وشخص حتما باید از انسولین استفاده کند زیرا سلول های لوزالمعده در اثرحمله گلبول های سفید ازبین رفته و قادربه تولید انسولین نیست.

‏نوع دوم بیماری قند مخصوص اشخاص بالغ بوده و دیابت غیر وابسته ‏به انسو لین ‏نام دارد و معمولا بعد ازچهل سالگی شروع می شود فرد بایستی با قرص های قند تحمت درمان قرار گیرد. علائم آن تشنگی شدید و تکرر ادراراست که با خستگی، خارش در بدن و تاریکی چشم همراه است. به دلیل بالا ‏بودن قند خون، شخص در مقابل بیماری ها ممونیت خود وا از دست می دهد و اگر زخم در بدن ایجاد شود خیلی دیر خوب می شود.

‏بیماری قند باعث بیماری های شدید دیگری مانند بیماری های کلیوی، عصبی، تصلب شرایین، قلبی و زخم در پاها - که گاهی به قطع پا نیز منجر می گردد -، فشارخون بالا و حتی کوری می شود. علل بیماری

‏این بیماری ممکن است ارثی باشد ولی بیشتر به علت رژیم غلط و پر ازشیرینی و ‏شکر امروزه اکثر مرد‏م نقاط د‏نیا است. استفاده از نوشابه های گاز د‏ار، مشروبات الکلی، نان و برنج سفید، غذاهای کنسروشده و غیره باعث بالا رفتن قند خون و خرابی کبد و لوزالمعده می شود‏، زیرا غذاهای طبیعی مانند سبزی ها و میوه ها، قند را کم کم وارد خون کرده و به این ترتیب فشار روی لوزالمعده وارد ‏نمی آید.

‏مصرف بیش از حد گوشت، لبنیات و مارگارین،که مملو ازچربی اشباع شده است، روی کبد اثر تضعیف کننده دارد. پرخوری نیز سنگینی زیادی روی هضم گذاشته و باعث بیماری قند می شود ‏. نداشتن فعالیت بدنی و پشت میزنثستن نیز بیماری آفرین است.

‏ورزش یکی از مهم ترین راه ها برای مبارزه با این بیمازی می باشد زیرا گردش خون را منظم کرده و قند را می سوزاند. تشخیص بیماری

‏این بیماری معمولا با علائمی مانند خستگی، تشنگی زیاد و تکرر ادرار، لاغر ‏شدن و از دست دادن عضلات شروع می شود. گاهی نیز دل به هم خوردگی و استفراغ به شخص دست می‌دهد که اگر معالجه نشود در مرحله بعدی سرگیجه، لرزش، رعشه و حتی به غش و ضعف می انجامد.

‏علائم دیگر شامل: ضعف جنسی، سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها و ‏سردرد می باشد. بیماری قند نوع دوم ممکن است سال ها وجود داشته باشد ولی شخص متوجه آن نشود، بنابراین با داشتن این عاائم فورا با یا به پزشک مراجعه کرد که با یک آزمایش ساده می توان به وجود آن پی برد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: