زخم معده

‏این روزها زخم معده و روده بسیار شایع است. علائم آن درد و سوزش در ‏قسمت بالای شکم در هنگام خالی بودن معده و گرسنگی است که ممکن است ‏همراه با دل به هم خوردگی و استفراغ باشد. آنزیم پیسین که باعث هضم غذا می شود در هنگام خالی بودن معده می تواند لایه داخلی آن را تحت تاثیرقرار داده و باعث زخم آن شود. همچنین صفرا که از کیسه صفرا خارج می شود، می تواند اثنی عشر را تحریک کرده و آن را زخم کند.

‏علل بیماری

‏در بعضی اشخاص لایه پوششی معده و روده وجود ندارد و یا کامل نیست، و همچنین وجود باکتری در معده می تواند باعث زخم معده شود.

‏رژیم غلط غذایی نیز اثر شدیدی د‏ارد. استفاده از شکر و غذاهای پروسس شده وکمبود الیاف در رژیم عذایی، غذاهای سرخ شده و چرب، پرخوری، چربی های ‏حیوانی، قهوه، جای، الکل، سیگار و نشستن زیاد، دستگاه هاضمه را تحریک ‏کرده و باعث زخم می شود‏.

آلرژی، داروهای شیمیایی، اسپیرین، داروهای ضد تورم وکورتیژون مقدار اسید معده را افزایش می دهند.

‏مسئله دیگرکه اثر شدید در این مورد دارد. غذا نخورد‏ن و خالی نگه داشتن ‏معده است. بسیاری از افراد صبحانه نمی خورند و معده را برای مدتی طولانی ‏خالی نگه می دارند، و چون گرسنه می شوند ناهار و شامی سنگین و با عجله ‏می خورند. غذا را نجویده می بلعند و بنابراین فشار زیادی روی دستگاه هاضمه می گذارند که باعث امراض گوناگون می شود.

‏عوامل روانی مانند استرس، عصبانیت، ترس وناراحتی، افسردگی نیز در ابتلا به این بیماری اثر شدید دارد. در طب جدید برای ارام کرد‏ن درد زخم معده و اثنی عشر د‏اروهای ضد اسید تجویز می شود ‏که د‏رد را ساکت کرده ولی زخم را از بین نمی برد. بیماری پس ازمدتی دوباره باعث درد و ناراحتی می شود و شخص مجبور است برای همیشه از این داروها استفاده کند.

‏‏پیش گیری

کم خوردن ولی به دفعات غذا خوردن بهترین طریقه حفاظت از دستگاه هاضمه است.

تشخیص بیماری

‏‏یکی از علائم زخم معده، درد و سوزش در در هنگام گرسنگی است که شخص را ‏معمولا از خواب بیدار می کند که با خوردن غذا آرام می شود. به طور کلی زخم معده و روده نشانه های گوناگون دارد. درد هنگام غذا خوردن و یا با فاصله کمی از آن به وجود می آید. گاهی اوقات درد به غذا خوردن بستگی دارد. هنگامی که غذا ‏خوردن باعث درد می شود، شخص اصولا نمی خواهد غذا بخورد و یا بعد ازکمی غذا خوردن، از غذا دست می کشد. بنابراین باعث لاغر شدن شخص می شود.

‏زخم معده و روده اگر درمان نشود : راحتی های بیشماری را باعث می شود، زیرا زخم بیشتر نفوذ کرده باعث خونریزی و تورم و سوراخ شدن معده می شود. ‏زخم ها یی که کمی خونریزی دارند در دراز مدت باعث کم خونی شخص می شود. مدفوع سیاه یکی از علائم خونریزی معده است. اگر زخم به یکی از رگ های خونی برسد، خوئریزی شدیدی را باعث می شود که شخص را ضعیف می کند. معمولا خونریزی شدید سبب استفراغ مایعی شبیه قهوه می شود.

غیر از پپسین، اسیدکلرید ریک نیز روی لایه معده اثر گذاشته و می تواند آن را زخم کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: