منافع بذرکتان در سلامت انسان :

درصد بالای فیبر و ظرفیت بالای نگهداری آب و قابلیت هضم کم، حجم و تخلیه مدفوع را بهبود خواهد بخشید که در درمان یبوست و سایر سندروم های روده تحریک پذیر نقش موثری ایفا خواهد نمود لیگانها (آنتی اکسیدانها) با کاهش کلسترول خون و کاهش آسیب اکسیداتیو به سلولها و مولکولهای سلولی، تأثیر زیادی در حفظ سلامتی خواهند داشت. این دانه در کاهش گلوکز خون و تحمل انسولین نیز نقش دارد. دانه کامل (بصورت سائیده یا پودر شده) در کاهش کلسترول و LDL خون موثر بوده و سطح امگا3 خون را بالا می برد.

این دانه می توانند بصورت دانه کامل (سائیده یا پودر شده) و یا بصورت کپسولهای روغنی استفاده شود (کپسول فاقد فیبر و لیگانها می باشد) این پودر را می توان به ماست و یا نان اضافه نمود. در کشور هندوستان از پودر آن روی برنج استفاده می شود که باعث کاهش سرعت جذب نشاسته موجود در برنج می شود (نظیر سبوس در نان) و در ضمن امگا3 را به غذا اضافه می نماید.

عوارض :

تا بحال عوارضی از مصرف این ماده غذائی گزارش نشده است ولی با این حال هر چیز مفیدی نیز نباید بیش از حد استفاده شود و رعایت تعادل ضروری است.

در صورتی که در حجم زیاد و خام مصرف شود، ممکت است غلظت گلیکوزید های ساینوژنیک که در آن وجود دارند در خون بالا رفته و به حد سمی برسد (بیش از 10 قاشق غذاخوری) و مقادیر بالای آن می تواند تعادل هورمونی را بهم بزند. در مطالعات حیوانی اختلال در تولد را نشان داده است ولی در انسان گزارشی از خطر آن در سلامت بارداری و یا کودکان وجود ندارد. در اکثر مطالعات 5 تا 10 گرم در روز از آن را برای سلامتی توصیه می کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: