نعمت الله مسعودی متخصص طب سنتی در گفت وگویی در پاسخ به این پرسش که «در فصل پاییز برای سلامتی بدن چه تدابیری را باید در نظر گیریم؟»،بیان داشت:فصل پاییز از لحاظ مزاجی سرد و خشک محسوب می شود.

وی ادامه داد: فصول در طب سنتی از لحاظ تقویمی و اقلیمی با همدیگر فرق می کنند. تعریف فصل پاییز این است که صبح ها و شبها سرد و در طول روز گرم است؛ در نتیجه معمولا نیاز است در ابتدا و آخر روز لباس بیشتری بپوشیم؛ همچنین در طول روز نیز هوا آنقدر گرم نمی شود تا نیاز به سرد کننده باشد.

این متخصص طب سنتی افزود: پاییز فصل برگ ریزان بوده و ضد مزاج روح است؛ مخصوصا ما این حالت را در گیاهان شاهد هستیم و در موجودات زنده و انسان نیز همین اثر را دارد.

مسعودی اضافه کرد: بنابراین باید خیلی مراقب سلامتی خود باشیم؛ چراکه گفته اند از سرمای پاییز خود را حفظ کرده و دقت کنیم گرمای آن نیز ما را تحت تاثیر قرار ندهد؛ به دلیل اینکه هر دو حالت برای سلامتی مضر است.

وی متذکر شد: خشکی حاصل از فصل تابستان با خشکی فصل پاییز جمع می شود و می تواند بیماری های خشکی را زیاد کند؛ لذا در پاییز شاهدیم که بیماری هایی همچون اگزما، افسردگی، درد مفاصل، تیرگی پوست،خارش، سوء مزاج خشک ریه که سرفه ها و تحریکات ریوی به همراه دارد در این فصل بیشتر است.

این متخصص طب سنتی با تاکید بر اینکه باید از مصرف مواد غذایی که خشکی افزاست، پرهیز کنیم،گفت: باید غذاهای تند، ادویه دار، سرخ کردنی، پیتزا، سوسیس ،کالباس و فلفل کمتر مصرف کنیم و به سمت مصرف غذاهای گرم و تر مثل انواع آش ها و خورشت ها برویم.

مسعودی با اشاره به اهمیت مصرف میوه، خاطرنشان کرد:البته باید توجه کرد تا در فصل پاییز در مصرف میوه زیاده روی نکنیم؛ چراکه این زیاده روی بسیار بد است و می تواند بدن را مستعد عفونت کند.

وی متذکر شد: مخصوصا کسانی که گوارش ضعیف و سو ء مزاج سردی دارند، باید از زیاده روی در مصرف میوه پرهیز کرده و بیشتر مراقب باشند.

 


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: