یکی از راه حل های زیبایی بوتاکس است که برای بهتر شدن ظاهر پوست چروکیده استفاده می شود. با این حال تزریق بوتاکس می تواند با عوارض جانبی همراه باشد که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

اگرچه درمان بوتاکس از طریق تزریق می تواند برای درمان چین و چروک معجزه کند اما در این مقاله به برخی از عوارض جانبی آن اشاره خواهیم کرد.

عوارض جانبی فوری

هنگامی که تزریق بوتاکس تجویز می شود ، بیمار ممکن است در حین تزریق احساسی شبیه نیش زنبور داشته باشد.پس درد آن بسیار کم است و براحتی قابل تحمل است.افراد ممکن است تجربه درد خفیف تا متوسط را داشته باشند که می توان با استفاده از کمپرس سرد یا کیسه یخ بر روی ناحیه آسیب دیده پوست درد را کاهش داد. محل تزریق ممکن است قرمز شود که کاملا طبیعی است.از جمله عوارض دیگر آن می توان به کبودی اشاره کرد. در واقع کبودی و تورم در محل تزریق در میان افراد با پوست های حساس رخ می دهد.

عوارض جانبی کم

افرادی که تحت درمان بوتاکس قرار می گیرند گاهی اوقات ممکن است از سردرد ، تهوع یا سرگیجه شکایت کنند. این عوارض جانبی در طی یک یا دو روز رخ خواهد داد که در واقع واکنش بدن به بوتاکس است.

عوارض جانبی جدی

در اغلب موارد پاسخ بدن به تزریق بوتاکس مثبت است و عوارض جانبی جدی بصورت نادر نمایان می شوند.ضعف طولانی مدت و عفونت های تنفسی همانند گلودرد برخی از عوارض جانبی این مشکل هستند.در برخی موارد، افراد با مشکلات بینایی نظیر تاری دید و افتادگی پلک یا حتی مشکلات تنفسی مواجه می شوند. بوتاکس می تواند سبب نمایان شدن واکنش های آلرژیک پوستی نظیر خارش شود. بروز لکه های قرمز نشانه ای از واکنش نامطلوب نسبت به تزریق است.در چنین مواردی باید درمان را سریعا متوقف کرد.

علائم شبیه سرماخوردگی

یکی از واکنش هایی که معمولا یک هفته بعد از تزریق بوتاکس در بدن نمایان می شود داشتن علائم سرماخوردگی است. این علائم عبارتند از تب ، بدن درد ، سردرد ، لرز و آبریزش بینی. احساس خستگی شدید و بی حالی نیز ممکن است بعنوان یکی از عوارض بوتاکس بروز کند.

عفونت سینوس

در بعضی از افراد عفونت سینوس بروز پیدا می کند که علت آن گرفتگی بینی و سردرد است. بنابراین سینوس شما ممکن است دچار تورم شود و درد بدی را تجربه کنید.گردن درد و سردرد های سینوسی ممکن است عود کند و ناگهانی فروکش کند. عفونت سینوس که به علت تزریق بوتاکس ایجاد می شود در بلع غذا مشکل ایجاد می کند.

اضطراب

احساس اضطراب بعد از اتمام تزریق در فرد رخ می دهد.حملات هراس نیز می تواند در فردی که بوتاکس تزریق کرده بروز پیدا کند. اگرچه عوارض جانبی تنها در 10 درصد از افراد مشاهده می شود.

فلج

مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که بوتاکس در درمان عضلات صورت می تواند به سمت مغز حرکت کند و منجر به فلجی شود.با این حال توصیه می شود که از مصرف بیش از حد بوتاکس باید اجتناب شود.

بوتاکس برای مصارف آرایشی یا برای درمان بیماری میگرن استفاده می شود ممکن است عوارض جانبی زیر را بهمراه داشته باشد.

ـ درد صورت ـ ضعف عضلانی ـ دهان خشک ـ برونشیت ـ سرفه کردن ـ سوءهاضمه ـ سوزش معده

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: