حساس به آرایش

استفاده مکرر از صابون و مواد شیمیایی دیگر مثل محصولات آرایشی غیر استاندارد و رژ لب می تواند موجب حساسیت پوست لب شود. البته پوسته شدن لب در بیماری هایی مانند حساسیت و اگزما شایع تر است و می تواند حتی به علت تماس موادی نظیر لیمو ترش و پرتقال به وجود آید. بهتر است مراقب حجم دهنده های لب باشید چون در آن ها اغلب موادی به کار رفته که عمدتا باعث تحریک و التهاب لب شده و آن را بزرگتر و پرتر نشان می دهد.

قفسه دردسرساز

کسانی که نمی توانند علتی برای لب های ترک خورده شان پیدا کنند بهتر است سری به قفسه داروهایی که می خورند بزنند. مصرف بعضی داروها (مانند ترتینوئین ، ویتامین A در مقادیر زیاد ، داروهای شیمی درمانی ، دپنی سیلامین ، ایزونیازید و فنوتیازین) هم می تواند این مشکل را ایجاد کند. ترش و سوزان

غذاهای ترش و مرکبات که اسیدی هستند ممکن است باعث تحریک لب و خشکی و ترک آن شوند. در این حالت سوزش لب هم ایجاد می شود. علاوه بر این برشی از پوست انبه هم حاوی ماده ای به نام (توکسیکودندرون) است که در سم گیاه پاپیتال هم وجود دارد و ممکن است به لب آسیب برساند. در ضمن افرادی که به آجیل حساسیت دارند ، باید مراقب محصولات بهداشتی - آرایشی که در ترکیبشان از دانه های روغنی ، بادام و... استفاده شده ، باشند.

سدی در راه

انسداد مسیر تنفسی بینی (در اثر سرما خوردگی) و در نتیجه نفس کشیدن از دهان هم باعث خشکی لب و سپس پوسته شدن و ترک خوردنش می شود.

دودی که خشک می کند

این را حتما بار ها شنیده اید که خشکی دهان و لب ها از کمترین عوارض سیگار کشیدن است پس دیگر لازم نیست درباره آن توضیح زیادی بدهیم!

قارچ ها مقصرند

اگر خشکی در گوشه های لب باشد و سبب ترک خوردن و قرمز شدن و سوزش شدید شود ناشی از عفونت های قارچی است و در برخی مواقع نیز ترک خوردگی های مزمن در خط میانی لب تحتانی به وجود می اید که در کودکان شایع تر است و با چرب کردن برطرف نمی شود ؛ یعنی باید از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: