اولین کار ارتباط دائم با دکتر قلب است. برای ایجاد یک تفاوت عمده در راه سلامت قلب نیازمند اطلاعات راجع به بیماری های قلبی وانواع عادات وشرایطی که باعث ازدیاد خطر می شوند هستید. این قلب شماست و شما مسئول آن هستید. مرحله بعد ، شناخت مهم ترین عوامل خطرزا و چگونگی اثرات آن ها بر سلامت شماست.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به تنهایی به عنوان مهم ترین خطر برای سلامتی توصیف شده است. زنانی که سیگار می کشند به نسبت 2 بر6 در مقایسه با زنان غیر سیگاری برای گرفتن بیماری قلبی، مستعدترند. این نسبت با توجه به تعداد سیگارهایی که در یک روز کشیده می شود، افزایش می یابد. سیگار کشیدن باعث افزایش خطر سکته مغزی هم هست.

اما فقط بیماری قلبی و سکته مغزی زنان سیگاری را تهدید نمی کند. سیگار کشیدن به شدت امکان سرطان ریه را افزایش می دهد. در واقع درصد مرگ ناشی از سرطان ریه در زنان سیگاری اکنون بیش از مرگ ناشی از سرطان پستان است. انواع دیگر سرطان ها، مانند سرطان دهان، مجاری ادرار، کلیه و دهانۀ رحم نیز وابسته به سیگار است. سیگار کشیدن باعث ایجاد انسداد ریوی مزمن شامل برونشیت و آمفیزم یا بزرگی ریه در اثر تجمع هوا می گردد. دود دست دوم سیگار شما عوارض و مشکلاتی را برای سلامتی افرادی که با شما زندگی می کنند در پی دارد.

هیچ چیزی که در مثبت بودن سیگار کشیدن بتوان گفت وجود ندارد. اگر چه سیگارهای با جرم یا نیکوتین کمتر، درصد سرطان ریه را تا اندازه ای پایین می آورند، ولی خطرات بیمار های قلبی یا دیگر بیمار های وابسته را کاهش نمی دهند. تنها راه و بهترین عمل، نکشیدن آن است.

فشار خون بالا

فشار خون بالا یکی دیگر از عوامل اصلی خطرزا برای ابتلا به بیماری قلبی، بیماری های کلیوی و نارسایی قلبی است.فشارخون بالا از عوامل خطر بسیار مهم در سکته های مغزی نیز می باشد. حتی بالا بودن آن به میزان کم هم شما را مستعد آن شرایط می کند. در تحقیقات اخیر براورد شده است که 90 درصد از آمریکایی های میانسال در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند. فشار خون بالا در زنان سیاه پوست آمریکا بیشتر و خطر ناک تر است از آنچه در زنان سفید پوست مشاهده می شود. در صورتی که وزن اضافی یا سابقه خانوادگی هم به آن افزوده شود درصد خطر بیشتر خواهد بود.

فشار خون بالا را اغلب " کشندۀ بی صدا" می نامند. زیرا علامتی ندارد. به خاطر همین خیلی از مردم تا وقتی جدی بیمار نشده اند به آن توجهی نمی کنند. خوشبختانه در حال حاضر می توانید فشار خون خود را کنترل و از زیاد شدن آن جلوگیری کنید و از خیلی خطرات دور بمانید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: