همانند علم پزشکی، دندان پزشکی نیز دارای متخصصان گوناگون است. دندان پزشکان عمومی در چندین زمینه دارای مهارت های خاص هستند اما در مورد بعضی مشکلات که خارج از حیطه مهارت آنهاست، ممکن است تمایل داشته باشید به یک متخصص مراجعه کنید و یا به وی معرفی شوید. در زیر انواع متخصصان دندتن ذکر شده است :

• دندان پزشک کودکان: کودکان را از زمان تولد تا نوجوانی درمان می کند. • متخصص ریشه دندان : بیماری ها و صدمات مغز دندان و بافت های اطراف آن را تشخیص داده و درمان می کند. • متخصص ارتودنسی (آرایش دندان): دندان ها و فک های کج و معوج و ناموزون را تشخیص داده و درمان می کند. • متخصص بیماری های لثه : بیماری بافت های احاطه کننده و حمایت کننده دندان- لثه ها و استخوان را تشخیص داده و درمان می کند. • جراح دهان و فک و صورت : دندان ها را می کشد و صدمات بیماری ها و نواقص فک، صورت و دهان را تشخیص داده و درمان می کند. • متخصص پروتز (دندان مصنوعی) : برای دندان های افتاده یا معیوب، جایگزین های مصنوعی از قبیل روکش، پل ( دندان مصنوعی ثابت ناکامل) و دندان مصنوعی را درست کرده و جاگذاری می کند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

برنامه موفق پیشگیری از پوسیدگی دندان در کل از سه مرحله تشکیل می شود : مراقبت صحیح از دندان، داشتن یک رژیم غذایی مناسبف مصرف فلوراید در کودکان و استفاده از پوشش دندان.

مراقبت از دندان

مراقبت از دندان ها شامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور کامل و روزانه و مراجعه منظم به دندان پزشک برای بررسی دندان ها است. حالت ایده آل این است که هرکس دندان هایش را بعد از هر وعده غذای اصلی و یا میان وعده مسواک بزند. اما هدف عملی تر مسواک زدن حداقل دوبار در روز- به هنگام صبح و قبل از رفتن به بستر- و کشیدن نخ دندان حداقل یکبار در روز است .

کلید داشتن عادات خوب مراقبت از دندان، آموزش ان از دوران کودکی است. کودکان خود را به مسواک زدن منظم، حتی قبل از درآمدن کامل دندان ها عادت دهید. دندان پزشک کودک شما یا مربی بهداشت می تواند روش صحیح استفاده از نخ دندان را به وی نشان دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: