علایم و نشانه ها

• دندان های بد شکل • زرد شدگی دندان های شیری یا دایمی

در موارد نادر ممکن است شکل یا رنگ دندان های کودک طبیعی نباشد، این ناهنجاری ها علل مختلفی دارند مثل ژنتیک بیماری زود هنگام یا ضربه و یا یک عامل محیطی مثل وجود فلوراید زیاد در آب آشامیدنی یا مصرف داروی تتراسیکلین توسط ما حین حاملگی و شیر دهی، هنگام تولد مینای دندان های کودک به طور کامل ساخته شده اما مینای دندان های عقل تا حدود 8 سالگی تشکیل می شود به همین دلیل پزشکان مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک تتراسیکلین را برای کودکان زیر 8 سال و زنان حامله تجویز نمی کنند.

سایر علل به شکلی یا بد رنگی دندان ها عفونت، تب بالا یا سوء تغذیه در دوران شیرخواری و خردسالی است. در موارد نادر، بد شکلی دندان ها با اختلالات خطرناکی مثل سیفیلیس مادرزادی یا سندرم داون در ارتباط است. بیشتر مواقع این ناهنجاری ها هر دو دندان های شیری و دایمی را متأتر می سازد. هشت دندان پیش و دندان های آسیاب بزرگی که در سن 6 سالگی در می آیند بیش از بقیه درگیر می شوند چون زودتر تشکیل می شوند. تاج دندان ها ممکن است حفره دار و شیاردار شده و تغییر رنگ بدهد.

گاهی پوشش مینایی دندان ناقص است. گرچه این حالت به چندین علت رخ می دهد، اما بیشتر مواقع در نتیجه یک ویژگی ژنتیکی که در بعضی خانواده ها به ارث می رسد به وجود می آید. مینا ممکن است به رنگ، نازک یا حتی غایب باشد. بد رنگی دندان در اثر نوشیدن آب حاوی بیش از 2 واحد فلوراید در میلیون نیز ایجاد می شود. در بعضی مناطق، آب طبیعی حاوی سطوح بالایی از فلوراید است.

درمان

دندان های بد شکل با افزودن مواد ترمیمی یا با پوشاندن آنها توسط روکش درمان می شوند. دندان های فاقد پوشش کامل مینا یا آنهایی که به شدت تغییر رنگ داده اند نیز به همین نحو قابل درمان هستند گاهی اوقات در مورد دندان های شیری نیز در صورتی که مینای دندان به حدی ناهنجار باشد که حفرات یا صدمات شدیدی ایجاد کند، همین روش به کار می رود. در این موارد دندان های آسیاب بزرگ اغلب با روکش از جنس فولاد ضدرنگ اصلاح می شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: