درمان

پس از یک معاینه کامل، متخصص ارتودنسی یک برنامه درمانی را تنظیم کرده و و سایل مورد نیاز را برای اصلاح، مشکل، طراحی می کند. بعضی از این وسایل قابل برداشت هستند و برخی دیگر به دندان چسبیده یا به آن متصل می شوند.

آتل

در صورتی که مشکل اصلی، به هم چسبیدگی دندان ها باشد، می توان برای ایجاد فاصله بین آنها، بعضی از دندان های دایمی را که معمولاً آسیاب های کوچک هستند خارج کرد. به این ترتیب دندان های باقیمانده می توانند با کمک آتل هایی که روی انها قرار داده می شود منظم شوند. آتل های ثابت که از جنس فلزف سرامیک یا پلاستیک هستند معمولاً یا به شکل نوارهای حلقه ای دور دندان های آسیاب بزرگ دایره می زنند یا به شکل گیره هایی هستند که به سطوح خارجی دندان های آسیاب کوچک و دندان های جلویی متصل می شوند. گاهی برای درمان از آتل های شفاف یا هم رنگ دندان استفاده می شود.

سیم ها و فنرها و سایر وسایل مولد نیرو روی دندان ها فشار وارد کرده و به تدریج آنها را به وضعیت جدید تغییر مکان می دهند. فک به فشار وارده پاسخ می دهد و استخوان واقع در جلوی دندان در حال حرکت را حل کرده و استخوان جدیدی را به تدریج در پشت آن ایجاد می کند.

گاهی اوقات نیروی مورد نیازف از سمت فک مقابل اعمال می شود.این حالت معمولاً با کمک نوارهای ارتجاعی حاصل می شود که روی دندان های فوقانی و تحتانی قرار گرفته و آنها را به دندان طرف مقابل متصل می کنند.

سایر ابزار

در نوجوانان و کودکان در حال رشد می توان از چند وسیله دیگر برای اعمال مستقیم و کنترل رشد و تکامل فک استفاده کرد به عنوان مثال ابزاری که روی سر قرار گرفته و برروی دندان ها و فک فوقانی اعمال فشار می کنند، قادرند سرعت و جهت رشد فک فوقانی را کنترل کنند. این وسیله به آتل های داخل دهان متصل می شود و فشار لازم از راه یک تسمه که دور سرپیچیده شده است وارد می شود. این وسیله 10 تا 12 ساعت در شبانه روز و معمولاً در طول شب پوشیده می شود.

ابزار هر بست وسیله ای است غیرقابل که معمولاً به دندان های آسیاب بزرگ فوقانی و تحتانی متصل می شود و فک تحتانی را به سمت جلو می کشد تا جلوزدگی فک فوقانی را اصلاح کند. اتساع دهنده کام، وسیله دیگری است که در در موارد عدم جور شدگی دندان های بالایی با دندان های پایینی استفاده می شود. این وسیله به دندان های عقب بالا متصل می شود تا فک فوقانی را عریض کند.

دوره درمان با اتل و سایر ابزار حدود 6 ماه تا 3 سال طول می کشد. این زمان بسته به میزان رشد صورت و دهان، میزان همکاری فرد تخت درمان و شدت مشکل، متفاوت خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: