چشم ایینه جسم و روح است و بازتاب آنچه در ما می گذرد. زمانیکه شاد و سرحال هستیم، برق می زند و هنگام که خسته و بی حوصله ایم کدر و بی حالی می شود. هنگامی که در هوای الوده یا درجه حرارت بسیار زیاد یا بسیار کم قرار بگیرید، قرمز می شود و زمانی که کم یا بد بخوابید، هاله کبودی پیرامونش را می پوشاند.

پس بجاست که از این عضو حساس بیشتر مراقبت کنیم و نگذریم دچار ناراحتی شود، خاصه اینکه یکی از ارکان زیبایی و به اعتقاد بسیاری، مهمترین رکن است.

برای داشتن چشمهای سالم، باید مراقبت سلامت عمومی بدن باشیم و در سالم سازی و روح و روان خود بکوشیم.

در مورد خود چشم، رعایت نکات بهداشتی و استراحت بموقع و تغذیه در درجه اول اهمیت قراردارند. متاسفانه بعضی از خانمها آنقدر مسحور لوازم آرایش هستند که بهداشت را از یاد می برند. برسهای ریمل و مدادها و دیگر لوازم آرایش در صورت آلودگی- که احتمالش بسیار زیاد است- ممکن است مشکلات و ناراحتیهای جبران ناپذیری ایجاد کنند.

افزون بر آلودگی، برخی از انواع لوازم آرایش ممکن است حساسیت ایجاد کنند. بنابراین به محض احساس خارش یا سوزش باید لوازم آرایش را پاک کرد و دیگر از آن نوع ماده آرایشی استفاده نکرد.

نکته دیگر استراحت است. استراحت و خواب بموقع و به اندازه لازم در زیبایی و سلامت چشم نقش مهمی دارد.

افزون بر رعایت بهداشت و استراحت بجا، تغذیه را نیز باید از عوامل اصلی سلامت چشمها به حساب آورد. غذاهای پر ویتامین به ویژه ویتامین A در سالم سازی و سالم نگهداری چشمها اثر حیاتی دارد.

غذا و چشم

همانگونه که گفته شد، غذا یکی از مهمترین عوامل سلامت و زیبایی چشم است.

هزاران سال پیش، پزشکان مصری رابطه ای بین غذا و چشم یافتند و توصیه کردند که برای داشتن چشمهای سالم و زیبا باید از سبزیها و میوه ها و جگر به مقدار بیشتری در برنامه غذایی گنجاند.

امروزه کارشناسان تغذیه، دلیل توصیه های پزشکان مصر باستان را یافته اند. سبزی و میوه و جگر به دلیل داشتن ویتامین، به ویژه ویتامین A به مقدار زیاد، زیبایی و سلامت چشمها را سبب می شود.

برای غذا رسانی به چشم، افزون بر ویتامین A، از موادی که ویتامین B و C دارند و نیز باید روزانه مصرف کرد.

یکی از چشم پزشکان معروف عقیده دارد که نوشیدن آب یک عدد لیموترش در یک لیوان آب نیمگرم- یکساعت پیش از صبحانه- می تواند اثر بسیار خوبی داشته باشد، زیرا سبب می شود که دستگاه گوارش فعالیت بیشتری پیدا کند و دستگاه گوارش فعال و منظم یکی از عوامل مهم داشتن چشمهای سالم و جذاب است.

به جای آب لیموترش و آب، از یک قاشق سوپخوری سرکه و یک لیوان آب و یک قاشق چایخوری عسل هم می توانید استفاده کنید و معده و روده ها را به فعالیت وادارید.

خوردن آب لیموترش و یا سرکه در صورتی است که دچار بیماریهای دستگاه گوارش نباشید و بتوانید ناشتا این مواد را تحمل کنید، در غیر اینصورت باید توصیه این چشم پزشک مشهور را نادیده و ناشنیده بگیرید!

از میان سبزیها و میوه ها، هویج در درجه اول اهمیت قرار دارد و این به دلیل مقدار فراوان ویتامین A در این سبزی مفید و با ارزش است. نوشیدن یک لیوان آب هویج در روز، افزون بر لطافت بخشی به پوست و سالم سازی مو، سلامت و جذابیت چشمهایتان را نیز سبب می شود.

میوه ها و سبزیهای دیگر نیز به میزان کمتری ویتامین A دارند و باید روزانه مقداری از آنها را مصرف کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: