چین و چروک ها به سکسکه شباهت دارند ، آزاردهنده و اجتناب ناپذیر . اما بر خلاف سکسکه که با ترفند هایی قابل حل است ، چین و چروک به راحتی بر طرف نمی شود . معمولا همه ی ما وقتی به فکر تزریق بوتاکس می افتیم ، خیلی خوب درباره ی آن مطالعه می کنیم . سرتاسر اینترنت پر است از مقالاتی کاملا بر ضد بوتاکس که ابتدا کمی ترسناک به نطر می رسند . آیا بوتاکس واقعا یک سم است ؟! تا قبل از سی سالگی گفتن این حرف که "هرگز از یک ماده ی سمی برای پوستم استفاده نمی کنم" راحت به نظر می رسد . اما بعد از سی سالگی و با پیدایش تدریجی چروک ها چطور ؟ بهتر است دنبال نتیجه ای باشیم که به تمام این شبهات پایان می دهد . به این منظور نیز اول به طور کلی نحوه ی عملکرد بوتاکس را بررسی می کنیم تا تصمیم گیری ساده تر شود .

بوتاکس یک نوروکسین و یا همان سم فلج کننده ی اعصاب می باشد ، ترسناک به نظر می آید ، اما بی خطر است ، البته تا زمانی که توسط یک فرد مجرب و حرفه ای درست شده باشد .

بوتاکس دارویی است که از یک نوروکسین به نام بوتولینوم، سم تولید شونده توسط یک نوع باکتری ، گرفته می شود . جراحان پلاستیک بوتولینوم را ، تا وقتی در دز مناسب ، تعداد دفعات و عملکرد صحیح در کلینیک بکار گرفته شود ، به عنوان یک پروتئین ارزشمند و موفق درمانی در نظر می گیرند . اما در صورت استفاده ی نا درست ، علائمی همچون ضعف ماهیچه ها ، اختلال تنفسی و مشکلات بینایی در پی خواهد داشت . چنین اتفاقی بعید به نظر می رسد ، اما ما را قانع می کند تا برای استفاده از بوتاکس هرگز ریسک نکنیم .

بوتاکس به شکل پودر است که پزشکان آن را در مایع مخصوص حل و برای تزریق آماده می کنند .

ترکیبات شیمیایی در بوتاکس شروع به فعالیت می کنند ، انتقال سلول های عصبی در ماهیچه های اطراف را مسدود می نمایند و به این صورت حرکت ماهیچه نا ممکن می شود .

به محضه آنکه تزریق در ماهیچه ی مورد نظر انجام می شود ، حرکت سلول های عصبی و تا حدودی محل تماس دو عصب با یکدیگر مسدود می گردد . در چنین شرایطی حتی اگر مغز برای این ماهیچه ی خاص فرمان حرکت صادر کند ، بوتاکس به طور موثر از حرکت آن پیشگیری می نماید . ماهیچه ای که به آن بوتاکس تزریق شده دیگر کار نمی کند و به همین دلیل چین و چروک ها آرام و صاف می شوند . بوتاکس همچنین اجازه ی پیدایش چین و چروک های جدید روی پوست را نمی دهد .

اثرات بوتاکس در ناحیه باقی می ماند

بوتاکس تنها در جایی که تزریق شده باقی می ماند و در کل بدن نمی چرخد . اگر دکتر تزریق را روی صورت شما انجام دهد ، اثر بوتاکس را در انگشتان پا نخواهید دید و در واقع بوتاکس اثر سیستمیک ندارد . با این حال ، ممکن است تا سه سانتیمتر از نقطه ی تزریق دورتر شود . حتی اگر مولکول ها قادر بودند تا همراه با جریان خون به نقاط دیگر بدن سفر کنند ، میزان بوتاکس که به منظور کارهای زیبایی و آرایشی به بدن تزریق می شود (معمولا کمتر از 100 واحد) بسیار کمتر از میزان سمی آن است که به بدن آسیب های سیستماتیک وارد می آورد (2500 تا 3000 واحد)

بوتاکس ماهیچه را بی حس نمی کند

شاید با خود بگویید چرا بعد از تزریق بوتاکس باز هم این قسمت از پوست حس دارد . زیرا در بدن دو نوع اعصاب وجود دارد . یکی از این عصب ها موجب حرکت ماهیچه می شود و دیگری حس ماهیچه را کنترل می کند . بوتاکس تنها روی نوع اول از عصب ها تاثیر می گذارد .

اگر شما و یا دکترتان دقت کافی نداشته باشید ، جای تزریق ممکن است متورم ، قرمز و یا کبود شود

بعد از تزریق بوتاکس انتظار می رود فرد به انجام کارهای خود طبق روال عادی بپردازد . اما از قبل باید این هشدار را بدانید : ممکن است جای تزریق بوتاکس متورم شود . زیرا بوتاکس با مایع نمکی رقیق می شود . اما ورم آن باید بعد از یک ساعت رو به کاهش برود و بعد از چند ساعت ناپدید شود .

در برخی موارد هم ممکن است کبودی اتفاق بیافتد ، اما احتمال آن کم است ، خصوصا اگر پزشک شما مجرب باشد . تکنیک های خوب و درست احتمال این کبودی ها را کاهش می دهد .اگر پزشک بوتاکس را خیلی عمیق تزریق کند ، ممکن است به رگ آسیب بزند و آثار کبودی بر پوست ظاهر شود . فعالیت های شما بعد از تزریق هم مهم است . مراقب باشید بعد از تزریق ناحیه را ماساژ ندهید و روی آن دست نکشید . این کار به پخش شدن بوتاکس و انتقال آن به نواحی دیگر کمک می کند .

بعد از چند روز اثرات بوتاس را خواهید دید

بوتاکس ماهیچه را غیر فعال می کند و بنابراین ماهیچه جمع و یا کشیده نمی شود . شاید هیچ پزشکی نتواند به این سوال پاسخ دهد که بوتاکس دقیقا چطورعمل می کند ، اما غیر فعال شدن ماهیچه ها تنها سه تا چهار روز طول می کشد .

اثرات بوتاکس بعد از ورود به پوست تا چهار ماه باقی می ماند

وقتی پروتئین عملکرد خود را در محل اتصال عصب ها متوقف می کند ، به ترکیبات تشکیل دهنده ی بی ضرر تجزیه می شود .و برای استفاده در محلی دیگر بازیافت می گردد . هرچه ماهیچه بزرگتر باشد ، بازگشت حرکت به ماهیچه سریعتر اتفاق می افتد . اما برعکس ماهیچه های کوچک اثر بوتاکس را بیشتر حفظ می کنند .

بوتاکس از چین و چروک های آینده نیز پیشگیری می نماید

اگر شما بتوانید از کشیدگی یک ماهیچه پیشگیری کنید ، پس از پیدایش چین و چروک های جدید و یا بدتر شدن شرایط چروک های قبلی نیز پیشگیری خواهید کرد .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: