چاقی و افزایش وزن

چاقی بیماری مزمنی است که به علت نامتعادل بودن میزان دریافت انرژی (از راه غذا) و میزان مصرف یا سوخت انرژی (در نتیجه فعالیت بدنی) بوجود می آید. در واقع چاقی یک اختلال پیچیده تنظیم اشتها و سوخت و ساز مواد غذایی در تبدیل به انرژی است که توسط عوامل زیست شناختی خاصی کنترل می گردد. چاقی امروزه به عنوان یکی از بزرگترین معضلات سلامتی گریبانگیر تعداد زیادی از ابنای بشر گشته است. ابتلا به این بیماری می تواند دارای علل متفاوتی نظیر دریافت بیش از حد انرژی، بد غذایی، کم تحرکی ناشی از پیشرفت تکنولوژی و پشت میز نشینی، اختلال در عملکرد سیستم کنترل اشتها، تغییرات هورمونی بعد از سن بلوغ تا یائسگی، کم کاری بعضی از غده نظیر غده تیروئید، غده جنسی و یا هیپوفیز باشد.

چاقی می تواند زمینه ساز ابتلا به بعضی از بیماری ها نظیر دیابت، افزایش، چربیها و فشار خون و دردهای مفصلی گردد. همچنین مشخص شده است که میزان شیوع سیروز کبدی، بیماری های قلب و عروق، سنگهای صفراوی و کلیوی و انواع سرطانها در افراد چاق بیش از دیگر افراد است. روی دیگر این سکه لاغری مفرط است که می تواند از عوارض سوء تغذیه مزمن، بیماری های گوارشی، اختلال در کار بعضی از غدد درون ریز و ... باشد.

معیار تشخیص چاقی

برای تشخیص چاقی از شاخص توده بدنی استفاده می شود که مبنای آن وزن تقسیم بر قد به توان دو است (وزن بر حسب کیلوگرم و قد بر حسب متر می باشد)

BMI=W(Kg) / {  (m)}

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: