بدن انسان طوری ساخته شده است که وقتی کلسترول از خارج وارد بدن شود، ساخت کلسترول داخلی کاهش می یابد تا بالانس و تعادل آن در بدن به هم نخورد به همین علت است که گروهی از افراد می توانند از کلسترول به مقدار زیاد در رژیم غذایی خود استفاده کنند، بدون این که دچار افزایش کلسترول خون شوند.

مقدار کلسترول خون در افراد مختلف، می تواند اعداد مختلفی داشته باشد. به طور کلی کلسترول تام یا توتال 200-160 میلی گرم در دسی لیتر طبیعی و نرمال است. ولی در کسانی که مبتلا به تنگی عروق قلبی هستند، این اعداد بر اساس سن می تواند متفاوت باشد. در کسانی که مبتلا به آرتریواسکلروز عروق قلبی هستند، اعداد زیر برای کلسترول با توجه به سن در نظر گرفته می شود :

برای افراد بالای 40 سال، کلسترول تا 240 میلی گرم در دسی لیتر طبیعی در نظر گرفته شده و در این افراد کلسترول، بالاتر از 260 میلی گرم در دسی لیتر نباید باشد.

برای افراد بین 40-30 سال : کلسترول تا 240 میلی گرم در دسی لیتر را طبیعی در نظر گرفته و در این افراد کلسترول، بالاتر 240 میلی گرم در دسی لیتر نباید باشد.

برای جوانان 30-20 سال : کلسترول تا 200 میلی گرم در دسی لیتر را طبیعی در نظر گرفته و در این افراد کلسترول، بالاتر 220 میلی گرم در دسی لیتر نباید باشد.

اهمیت کلسترول در زیر گروه های آن (انوساع حمل کننده های آن) است. HDL (High Density Lipoprotein) و LDL (Low Density Lipoprotein ) در حامل پروتئینی معروف کلسترول اند. این دو حامل در حمل و نقل کلسترول در بدن نقش عمده را برعهده دارند. ترکیب شدن این دو حامل پروتئینی، یک نوع چربی به نام شیلومیکرون را ایجاد می کند که در آرایشگاه تحت عنوان کلسترول تام یا توتال (total) نامیده می شود. آنچه مسلم و مهم است، تعیین مقدار حامل های کلسترول است نه خود کلسترول یا کلسترول تام.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: