بارداری دوره ای چالش برانگیز و هیجان انگیز در طول زندگی زنان است و در این دوراننیازمند مراقبت های ویژه ای هستند. مطالعات جدید نشان می دهد فعالیت های فیزیکی در این دوران می تواند به بهبود سلامت قلب کمک کند.

بنابراین در دوران بارداری با فهرست بلندی از باید ها و نباید ها رو به رو هستید که می تواند برایتان خسته کننده باشد. چه بخورید، چه بپوشید و چگونه ورزش کنید. با تغییرات هورمونی در بدن زنان باردار ورزش کردن ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهن می رسد. اما بهتر است به توصیه های زیر که توسط تحقیقات و مطالعات جدید حمایت شده است توجه کنید.

به گفته محققان فعالیت بدنی در دوران بارداری فقط برای مادران مفید نیست، بلکه به مهارت های حرکتی نوزادان را نیز تقویت می کند. همچنین تحقیقات نشان داده است، کودکان متولد شده ای که مادرانشان در طول بارداری به طور منظم و روزانه ورزش کرده اند، به سادگی مهارت های واکنشی مانند بینایی، لمس و شنوایی را هماهنگ کرده و مهارت های حرکتی مانند چنگ زن، غلتیدن، نشستن و خزیدن را بهتر و سریعتر یاد می گیرند. همچنین ورزش روزانه مادران باردار در سلامت قلب نوزاد نیز تاثیر مثبت دارد.

فواید ورزش در دوران بارداری توسط همه پزشکان و محققان مورد تایید است. مادران ورزشکار با افزایش وزن و تغییر اندام خود بیشتر سازگار خواهند شد و کاهش وزن بعد از زایمان نیز در این مادران راحت تر انجام می گیرد. علاوه بر تمام این موارد ورزش در دوران بارداری به دلایل زیر بسیار مهم شمرده می شود:

  • باعث کاهش کمردرد، یبوست، نفخ و تورم اندام ها می شود.
  • از دیابت بارداری پیشگیری می کند.
  • باعث افزایش سطح انرژی مادر و کودک می شود.
  • باعث بهبود خلق و کم شدن ویار بارداری می شود.
  • ساختار بدن مادر و کودک را حفظ می کند.
  • باعث قوی شدن ماهیچه ها و عضلات می شود.
  • به خواب بهتر کمک می کند.
  • درد زایمان را کاهش می دهد.

ورزش های مناسب در دوران بارداری

ورزش مناسب در دوران بارداری می تواند به داشتن کودکی سالم تر بینجامد. اگرچه به زنان باردار ورزشهای سنگین قدرتی و هوازی پیشنهاد نمی شود. اما مطمئنا تمرینات آسان و موثر می توانند به بهبود وضعیت مادر و کودک کمک کنند. به یاد داشته باشید قبل از شروع هرگونه ورزش، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

پیاده روی سریع: پیاده روی سریع تمرینی برای قلب و عروق است که روی زانوها و مچ پا تاثیر نمی گذارد. سعی کنید روی سطح صاف پیاده روی کرده و از کفش راحت استفاده کنید تا فشار کمتری را متحمل شوید.

دوچرخه ثابت: دوچرخه ثابت ورزشی ایمن برای زنان باردار است و بدون افزایش فشار در مفاصل باعث افزایش ضربان قلب می شود. همچنین وزن بدن را نیز کنترل می کند.

ایروبیک سبک: این ورزش شامل پرش های کوتاه، ضربه، جهش و حفظ تعادل روی یک پا است. این ورزش فشار را از روی مفاصل کم کرده و به حفظ تعادل بدن نیز کمک می کند. همچنین عضلات لگن را نیز تقویت کرده و از بی اختیاری ادرار در ماه های آخر بارداری جلوگیری می کند.

یوگا: یوگا به حفظ سلامت عمومی کمک می کند. مراقبه و تمرینات یوگا با شدت کم می تواند برای خانم های باردار بسیار موثر باشد.

در کنار این ورزش ها می توانید تمریناتی نظیر اسکوات یا شنا را نیز انجام دهید. اما فقط با توصیه پشک یا مربی خود اقدام به هرگونه تمرین کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: