تزریق بوتاکس یکی از انواع تزریق های پوستی برای جوان سازی و از بین بردن چین و چروک های صورت است. بوتاکس که در واقع از نوعی سم به نام بوتولینوم ساخته شده با تزریق به قسمتی از پوست که دارای چروک است باعث فلج شدن آن قسمت و از بین رفتن چروک می شود.

این روش که یکی از روش های کم خطر و ایمن در تزریق ژل شناخته می شود بیشتر برای از بین رفتن چروک های گوشه چشم و بیشترین نوع استفاده از آن هم برای تزریق بوتاکس در پیشانی است که اگر دقت کرده باشید امروزه بیشتر جوانان نیز برای جلوگیری از چروک پیشانی تزریق بوتاکس را شروع می کنند.

 

تزریق

تزریق بوتاکس برای درمان کدام نواحی پوست انجام می شود؟

برای بالا رفتن دو طرف لب

محو سازی و کم رنگ کردن خط لبخند

از بین بردن و محو سازی پوست دارای چروک گردن

چین اخمی که بین دو ابرو بوجود آمده است

از بین بردن خطوط افقی پیشانی که در بسیاری از افراد دیده می شود

برای اینکه نوک بینی را به سمت بالا بکشند

از بین بردن خطوط کنار و اطراف چشم ها

در بعضی موارد برای خوش فرم کردن و بالا دادن ابروها

از عمق چال چانه کم کنند

و برای درمان برخی از عارضه های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد.

افراد منع شده از تزریق بوتاکس

در بعضی از موارد برای برخی افراد ممکن است تزریق بوتاکس با خطرات و مشکلاتی همراه باشد در این موارد پزشک با فرد صحبت کرده و او را از انجام همیشگی بوتاکس و یا تا مدتی منع می کند.

برخی از افرادی که باید داروهایی مانند کارا مایسین، جنتامایسین و … را مصرف کنند

خانم های باردار و شیرده

افرادی که دارای اختلالات سر مانند میگرن هستند

کسانی که تعریق در قسمت های کف دست و زیر بغل زیاد دارند

کسانی که دارای عارضه پلک زدن پشت هم هستند

افرادی که دارای عارضه کجی گردن هستند

کسانی که شقاق مقعد دارند

البته امروزه بر اساس برخی از آزمایشات بعضی از پزشکان برای درمان میگرن مزمن از تزریق بوتاکس استفاده می کنند و این تنها برای میگرن های مزمن است و نه برای میگرن هایی که در فصول مختلف افراد دچارش می شوند.

 

تزریق

تزریق بوتاکس کم خطر است؟

شاید برخی از افراد با فهمیدن اینکه بوتاکس از سم ساخته شده بترسند و نخواهند اینکار را انجام دهند اما بوتاکس از مقدار محلول و رقیق شده این سم در مقدار بسیار کم استفاده می شود و از نظر سازمان های بهداشتی و درمانی تزریق بوتاکس ایمن بوده و برای افراد مشکلی ایجاد نمی کند.

در برخی از موارد که در زیر اشاره می کنم احتمال خطر در تزریق بوتاکس را شرح می دهیم:

ممکن است ۳ درصد از کسانی که تزریق بوتاکس را انجام می دهند دچار عوارض جانبی بسیار شوند و این بیشتر به دلیل استفاده از مواد تایید نشده و تزریق بوسیله افراد غیر پزشک است.

در نتیجه برخی از تحقیقات مشخص شده افرادی که از تزریق بوتاکس برای درمان استفاده میکنند از افرادی که تزریق بوتاکس را برای زیبایی انجام میدهند بیشتر در معرض خطر و عوارض قرار میگیرند به دلیل اینکه دوز استفاده شده برای درمان بسیار بیشتر از مورد استفاده شده در تزریق زیبایی است.

در برخی از کشور ها تعداد افرادی که بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض شدند بسیار کم بوده و تعداد کمی هم که دچار مشکل شدند به دلیل داشتن بیماری های زمینه ای بوده است.

اما باز هم با این موارد برخی از افراد راضی به تزریق بوتاکس نیستند و می خواهند راه های کم خطر تری را انجام دهند یکی از این راه ها تزریق چربی است تزریق چربی به دلیل اینکه مواد تزریق شده به پوست همان چربی گرفته شده از بدن خود فرد است دارای عوارض آلرژیک بسیار کمی بوده و درصد کسانی که دچار این عوارض می شوند در تزریق چربی بسیار پایین است.

یکی دیگر از روش ها نیز لیفت با نخ است در این روش بدلیل اینکه اصلا نیازی به عمل نیست عوارض جانبی نسبت به دو روش قبل بسیار کم بوده و یا حتی عوارضی ندارد در لیفت با نخ پزشک بدون اینکه روی پوست برشی ایجاد کند نخ را در بافت زیرین پوست گذاشته و با بالا بردن آن تمام چروک های پوستی محو می گردد.

البته همه ی این ۳ روش یعنی تزریق چربی، بوتاکس و لیفت با نخ مزیت و عیب های خود را دارند و افراد می توانند برای انتخاب بهترین گزینه برای خودشان با پزشک متخصص مشورت کرده و با خیال راحت این کار را انجام دهند.

 

زمان ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

در کل زمان ماندگاری تزریق بوتاکس از ۲ تا ۶ ماه است و این نیز به عواملی مانند عمق چروک های پوسته، سن فرد و انعطاف پذیری پوست مربوط است هر کدام از این عوامل نشان می دهند که بوتاکس تا چه اندازه دوام دارد البته برای افرادی که عمق چروکهایشان زیاد است ممکن است این چروک ها کامل از بین نرود و خیلی زود به حال عادی برگردد.

هزینه های بوتاکس چگونه است؟

خوب در مورد هزینه باید گفت عوامل مختلفی نقش دارند برخی از این عوامل عبارت اند از:

اولین مورد این است که دوز مصرفی برای هر قسمت پوست با دیگری متفاوت است دوز استفاده شده برای محوسازی خطوط اخم بسیار بیشتر از خطوط گوشه لب بوده هرچه مقدار استفاده از بوتاکس بیشتر باشد قیمت هم بالا تر می رود.

یکی دیگر از عوامل عمق این چین و چروک ها بوده هر چه عمق آن بیشتر باشد مقدار استفاده شده از بوتاکس نیز بیشتر می شود.

قیمت به برند مواد استفاده شده نیز بستگی دارد ۳ تا از بهترین برندهای بوتاکس دیسپورت، نورونوکس و مسپورت هستند و با توجه به قیمت ارز قیمت این برند ها نیز در کشور بسیار بالا است.

 

عواملی که بعد از تزریق بوتاکس باید رعایت شوند:

محل تزریق نباید تا چند ساعت بعد لمس یا ماساژ داده شود

تا چند ساعت بعد از تزریق نباید دراز کشید

تا مدتی محل نباید با آب تماسی داشته باشد

از وسیله های آرایشی بهداشتی تا چند ساعت استفاده نگردد

بعد مدتی ماهیچه های محل تزریق را باید منقبض کنید

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۹ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: