محققان بر این عقیده اند که ترکیبات موجود در فلفل تند می تواند به عنوان یک داروی ضد چاقی مورد استفاده قرار گیرد. این درمان در موش ها موفقیت آمیز بوده است. ماده ی  کاپسایسین  ماده ای است که باعث می شود فلفل های چیلی تند باشند. این ترکیب  در فلفل دارای خواص ضد درد است و با بخش محیطی سیستم عصبی ما ارتباط برقرار می کند.

این امر باعث شده که محققان این ترکیب را به عنوان یک داروی بالقوه برای بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و نوروپاتی های مختلف مورد آزمایش قرار دهند.

به تازگی، مطالعات گروهی از محققان نشان داده است که این ترکیب ممکن است مزایای شگفت آورتری نیز داشته باشد. در واقع، برخی نشان دادند که این ترکیب می تواند مانع از تکثیر سلول های سرطانی پستان شود.

در حال حاضر، یک مطالعه جدید، نقطه عطفی دیگری را به لیست اثرات سالم کاپسایسین  اضافه می کند. محققان در آزمایش جدیدی نشان داده اند که این ترکیب می تواند برای تولید دارویی مورد استفاده قرار گیرد که توانسته با موفقیت اثرات چاقی را در موشها از بین ببرد.

گروهی از محققان به رهبری دکتر بسکران تیگارجان از دانشکده داروسازی دانشگاه وایومینگ در لارامای، دارویی به نام metabocin را تولید کرده اند که قادر است  کاپسایسین  را به آرامی در طول ۲۴ ساعت آزاد کند.

فلفل قرمز برای لاغری

اما سوالی که پیش می آید این است که چرا metabocin می تواند اثرات چاقی را از بین ببرد

محققان metabocin را به صورت خوراکی به موشهای وحشی که از رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه می کردند، خوراندند. علاوه بر این،  آنها سطح پلاسمای خون این جوندگان را برای ارزیابی نشانگرهای سلامت متابولیک مانند  عملکرد کبد و کلیه مورد بررسی قرار دادند و فشار خون موش را بررسی نمودند.

دکتر تیگارجان و تیمش با این فرضیه کار خود را شروع کردند که metabocin به علت اثر کاپسایسین  بر گیرنده هایی به نام کانال های vinyloid گیرنده های بالقوه انتقالی  یا TRPV1 می تواند باعث کاهش وزن شود . تعداد زیادی از این گیرنده ها در سلول های چربی یافت می شود، بنابراین دکتر تیگارجان و همکارانش امیدوار بودند که فعال شدن گیرنده های TRPV1 باعث ایجاد سلول های چربی سفید یا پیه شود تا این سلول ها کالری ها را به جای ذخیره آنها در بدن بسوزانند.

دکتر تیگارجان و همکارانش می خواستند ببینند که آیا دارو در دراز مدت موثر خواهد بود و اینکه آیا مصرف طولانی مدت آن باعث عوارض جانبی می شود یا خیر.

اثبات شده که  metabocin مؤثر و ایمن است

دکتر تیگارجان می گوید: “ما بهبود سطح قند، کلسترول خون، پاسخ انسولین و علائم بیماری کبد چرب را مشاهده نمودیم. “

در حقیقت، موش ها دارو را برای مدت ۸ ماه مصرف کردند، در طی آن زمان کاهش وزن ادامه پیدا کرد و عوارض جانبی نیز مشاهده نشد. با این حال، محققان هشدار داده اند که این یافته ها به این معنی نیست که افراد دارای رژیم غذایی باید فلفل تند را برای کاهش وزن مصرف کنند. چرا که کاپسایسین  ، همانطور که در فلفل های چیلی و غذاهای تند یافت می شود، به راحتی توسط معده جذب نمی شود، بنابراین تاثیری مشابه دارو ندارد.

علاوه بر این، مؤسسات ملی بهداشت (NIH) خاطر نشان نموده که “مصرف بیش از حد این ترکیب با نکروز، زخم معده و حتی سرطان همراه خواهد بود.”

با این وجود، داروهایی که کاپسایسین  را به عنوان ترکیب اصلی فعال در خود دارند می توانند به کاهش چاقی کمک کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: