یکی از مهم‌ترین این هورمون‌ها کورتیزول است که ترشح‌اش در بدن اغلب ما افزایش چشمگیری داشته است. استرس‌های ناشی از کاهش امنیت شغلی، احساس خطر درگیرشدن خودمان، اطرافیان و کودکان و ماندن در خانه و عدم امکان تفریح و مسافرت به ترشح هر چه بیشتر هورمون کورتیزول (معروف به هورمون استرس) در بدن ما دامن زده‌است.

به محض این‌که نگران می‌شوید، هورمون کورتیزول در خون شما ترشح شده و احساس گرسنگی به شما القا می‌کند. پیامدش این است که معمولا هوس و اشتها برای خوردن شکر، نمک و چربی‌ را در شما افزایش می‌دهد، متابولیسم و سوخت چربی را کند می‌کند و در نتیجه به وزنتان افزوده می‌شود.

کورتیزول بیش از حد درون خون می‌تواند به مرور زمان به مقاومت انسولین، از دست‌رفتن ماهیچه‌ها، افزایش چربی شکم، بالا رفتن کلسترول و فشار خون بالا منجر شود. این موارد فقط چند نمونه از پیامدهای ترشح کورتیزول بیش از حد در بدن ماست.نشانه‌های افزایش هورمون کورتیزول در بدن عبارت است از: عدم توازن، هوس‌های مکرر برای شکر و نمک، اعتیاد به خوردن، کندی در شروع روز به وقت صبحگاهی، داشتن خواب ناپیوسته، اضطراب، سردرد یا احساس خستگی بعدازظهر، سرگیجه هنگام ایستادن، دشواری در از دست دادن وزن.

از دو راه می‌توان از اثرات منفی کورتیزول خلاص شد:کاهش سطح کورتیزول: استرس خود را با روش‌هایی مثل نیایش، مدیتیشن، یوگا، حرکت، تنفس عمیق و خواب خوب تا جایی که می‌توانید کاهش دهید. وعده‌های غذایی متوازن بخورید که شامل پروتئین، چربی‌های سالم، فیبر و سبزیجات کم‌نشاسته می‌شود.

همچنین گیاهان ضداسترس مثل جینسینگ برای کاهش استرس مصرف کنید.خنثی کردن اثرات کورتیزول با افزایش هورمون دوپامین: این هورمون بر اثر شادی‌ها، ورزش، تفریح و حال خوب روحی در بدن ترشح می‌شود. دوپامین دقیقا برعکس کورتیزول عمل می‌کند و موجب سوخت بهتر چربی و لاغری می‌شود.

سطح پایین دوپامین و شکست لاغری

هر کاری که تصمیم به انجام‌دادنش می‌گیرید به اراده شما بستگی دارد. بدون اراده هیچ کاری از طریق شما انجام نمی‌شود. به‌نظر می‌رسد اراده با میزان دوپامین در ارتباط است. اگر میزان دوپامین در مغز شما کم باشد، می‌تواند از اراده شما بکاهد.با افزایش میزان دوپامین در بدن، فعالیت بیشتر می‌شود و سعی بر داوطلب‌بودن در هر زمینه‌ای افزایش می‌یابد.

اگر از سطح بالای دوپامین برخوردار باشید توانایی‌های شما نیز شکوفا خواهد شد و این به‌دلیل انرژی زیاد شماست. پرداختن به ورزش‌های مفرح می‌تواند به میزان سطح دوپامین و کاهش افسردگی کمک کند. همچنین سطوح پایین دوپامین می‌تواند فکرکردن و متمرکزشدن شما در کارهایتان را مختل کند.

رژیم دوپامین برای لاغری سریع

در حقیقت این رژیم مثل رژیم‌های لاغری و کاهش وزن دیگر، برنامه غذایی صبح تا شب خاصی برایتان نخواهد داشت.رژیم دوپامین به نوعی برنامه غذایی اطلاق می‌شود که به طور همزمان، به بهبود روحیه فرد نیز کمک شایانی می‌کند. این رژیم که در کنار لاغرشدن، حالتان را هم خوب می‌کند و هدف اصلی آن تحریک مغز به ترشح بیشتر دوپامین (هورمون احساس سرخوشی) در کنار کم‌کردن مواد مضر و چاق‌کننده در رژیم غذایی است. هر چند مدل‌های مختلفی از این رژیم در این سال‌ها معرفی شده‌اند، اما نکته مشترک تمام آنها استفاده از مواد خوراکی است که تصور می‌شود باعث ترشح بیشتر دوپامین خواهد شد.

این غذاها شامل ماهی‌های روغنی سرشار از امگا3، انواع خشکبار و شکلات تلخ، مواد لبنی مثل شیر، ماست، پنیر، گوشت تازه، تخم‌مرغ، انواع میوه و سبزی و به‌خصوص موز می‌شود. البته باید یادآور شد این خوراکی‌ها کالری زیادی هم دارند و مصرف زیاد آنها باعث چاقی خواهد شد و بهتر است تجویز لازم در این زمینه از سوی یک مشاور تغذیه داده شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: