مه شو: امروزه لیزر کردن مو بسیار رایج شده است. هم اکنون نه تنها موهای پوست صورت بلکه موهای تمام بدن را لیزر می کنند. در واقع، امروزه از لیزر های خاص برای از بین بردن موهای زاید تمام بدن با موفقیت و سرعت عمل زیاد و حداقل عوارض استفاده می شود.

لیزر از جمله جدیدترین و بهترین روش های حذف موهای زائد است. این درمان در چند مرحله و طی چند ماه انجام می شود. اگر لیزر را بطور متناوب و منظم انجام بدهید حتما موفقیت آمیز و دایمی خواهد بود.

انواع لیزر با طول موج های متفاوت برای از بین بردن موها با رنگ های روشن تا سیاه در دسترس است. هزینه بالای لیزر، مشکل اصلی آن محسوب می گردد. همیشه قبل از انجام لیزر، کاملا تحقیق کرده و به نزد پزشک متخصص بروید زیرا فقط پزشکانی که مجوز انجام این کار را دارند می توانند عمل لیزر را انجام دهند.

برای لیزر موهای زائد، ابتدا باید موها را با تیغ از سطح پوست تراشید اما نباید آن را با نخ یا موم و یا دستگاه اپیلیدی از ریشه درآورد زیرا با انجام این کار، مو که بافت هدف است، از بین می رود.

پزشک متخصص با ژل شفاف کننده و یا گاهی بدون آن، موها را تحت تابش نور قرار می دهد. در این روش، بافت هدف، قسمت بالج مو و رنگدانه های مو است. منطقه ای از مو که در حد فاصل اتصال غده چربی و عضله راست کننده مو قرار دارد را قسمت بالج مو گویند. منطقه بالج برای ترمیم و رشد مجدد مو بسیار مهم است.

در اوایل رشد مو یا آناژن، سلول های سازنده بالج به سطح پوست نزدیک تر هستند و سلول ها حداکثر سنتز کراتین را دارند. موها در این مرحله خیلی حساس هستند.

آنچه که در اینجا خیلی مهم است، رنگدانه مو است زیرا موجب جذب نور لیزر می شود؛ بنابراین، موهایی بیشتر مورد هدف نور لیزر قرار می گیرند که در مرحله رشد و یا همان آناژن بوده و رنگدانه فراوان داشته باشند. در واقع، داشتن رنگدانه بیشتر، موجب تیره تر شدن آنها می گردد.

با توجه به مطالب بالا برای لیزر کردن مو و از بین بردن موهای زائد، محدودیت سنی وجود ندارد اما زمانی که مو خاکستری و یا سفید گشت، لیزر دیگر تأثیر قبل را ندارد زیرا نور لیزر جذب نخواهد شد.

دانستن این نکته نیز جالب است که بسیاری افراد از درد لیزر هراس دارند اما باید گفت که لیزر مانند الکترولیز، دردناک نیست و لیزر با از بین بردن موها در سطح وسیع، بدودن درد و با سرعت عمل بالا و خوب می تواند برای موهای نواحی دست، پا، سینه، پشت و سایر مناطق مفید باشد.

عوارض مهمی در لیزر مشاهده نمی شود، فقط گاهی امکان قرمز شدن رنگ پوست وجود دارد که آن هم با گذشت چند روز، برطرف می گردد.

بروز عوارضی مانند به جا ماندن اسکار با استفاده از سیستم لیزری مناسب توسط پزشک متخصص، تقریبا منفی است. فقط در هنگام لیزر به خاطر داشته باشید که با عینک مخصوص، از چشم های خود محافظت نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: