در این مطلب با لیزر موهای زائد ، نحوه آمادگی برای جلسات لیزر، لیزر موهای زائد برای زنان باردار ،فواید لیزر موهای زائد، نحوه آماده شدن برای لیزر مو ،دستگاه لیزر موهای زائد خانگی،فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد،نکات قبل از لیزر موهای زائد، نحوه آماده شدن برای لیزر مو

لیزر موهای زائد یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی انجام شده در ایالات متحده است.

مه شو:دراین روش پرتوهای نور بسیار متمرکز به فولیکول های مو تابانیده می شوند. رنگدانه ملانینی که در موها به وفور یافت می شود، این نور را جذب کرده و سبب تخریب سلولهای سازنده مو میشود و به همین دلیل است که هرقدر مو ضخیمتر و مشکی تر باشد چون ملانین بیشتری دارد نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحتتر از بین می رود. فواید لیزر موهای زائد لیزر برای از بین بردن موهای زائد از چهره، ساق پا، بازو، زیر بغل، خط بیکینی، و مناطق دیگر مفید است. مزایای لیزر مو عبارتند از: 1) دقت : لیزر می تواند به صورت انتخابی موهای تیره و ضخیم را هدف قرار دهد بدون اینکه به بافت سالم اطراف آسیب وارد کند. 2) سرعت : هر پالس لیزر تنها کسری از ثانیه طول می کشد و می تواند بسیاری از موها ی زائد را در همان زمان درمان کند. مناطق کوچک مانند لب بالا را می توان در کمتر از یک دقیقه درمان کرد و مناطق بزرگ مانند پشت و یا پاها، ممکن است یک ساعت طول بکشد.

پیش بینی می شود اغلب بیماران ریزش مو دائمی را پس از به طور متوسط سه تا هفت جلسه تجربه نمایند. نحوه آماده شدن برای لیزر مو از شش هفته قبل بیمار از کندن مو به وسیله موم و الکترولیز خودداری کند زیرا لیزر ریشه مو را هدف قرار می دهد که با این روش به طور موقت برداشته می شود اما می تواند از تراشیدن یا کرمهای موبر استفاده کند . آفتاب گرفتن ممنوع است و باید از ترکیبات ضدآفتاب استفاده کند. بیمارانی که پوست تیره تر دارند باید از کرمهای روشن کننده استفاده کنند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید از اثر لیزر مو کاسته و عوارض پس از درمان را افزایش می دهد. روز قبل ناحیه مورد درمان را بتراشد به نحوی که تنها یک میلیمتر از نوک مو از پوست بیرون باشد. اگر بیمار سابقه تبخال دارد مصرف آسیکلوویر را شروع کند. روز درمان: برای 1.5-1 ساعت کرم بی حس کننده حاوی لیدوکائین و پریلوکائین استفاده میشود. اگر ناحیه مورد درمان بزرگ باشد برای جلوگیری از عوارض این داروها از پماد پیروکسیکام استفاده می کند.

علائم تأثیر لیزر روی موهای زائد چیست؟ کاهش تعداد موها ، کاهش سرعت رشد، نازک شدن موها ، کمرنگ تر شدن موها که همه اینها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود

لیزر-خانگی-چگونه-عمل-می-کند-؟

مواردی که بهتر است لیزر انجام نشود یا تنها با مشورت پزشک متخصص انجام شود

وجود اختلالات هورمونی و علائمی که به نفع آنها وجود دارد (نامنظمی سیکل قاعدگی، ریزش موی سر، جوشهای مکرر صورت و سابقه نازایی): از آنجا که اختلالات هورمونی در بسیاری از بیماران پرمو دیده می شود حتما بیمار باید از این جهت بررسی شود و گرنه درمان با لیزر تاثیر نداشته و به درازا خواهد کشید. مصرف بعضی داروها که میتوانند منجر به رویش موهای زائد شوند : کورتونها، هورمونها و مینوکسیدیل این داروها باعث رشد موهای زائد می شوند. در این بیماران لیزر اثر مناسب را نخواهد داشت. وجود بعضی بیماریها مثل پسوریازیس، لیکن پلان، ویتلیگو (برص): در این بیماران احتمال پیدایش ضایعات در محل لیزر وجود دارد. سابقه اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید (گوشت اضافه محل عمل): انجام لیزر در این بیماران احتمال دارد ،سبب ایجاد اسکار هیپرتروفیک شود و بهتر است انجام نگیرد. سابقه تبخال مکرر: در این بیماران از 24 ساعت قبل تا یک هفته بعد از لیزر باید داروهای ضد تبخال مثل آسیکلوویر استفاده شود. سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چرکی: در صورتی که بیمار جوش چرکی یا هر کانون عفونی دیگری در محل لیزر مو داشته باشد باید تا زمان درمان آن عفونت لیزر به تعویق بیفتد. برنزه بودن(tanning): به هر روشی که فرد باعث برنزه شدن پوست خود شده باشد، اعم از آفتاب گرفتن یا سولاریم، احتمال سوختگی پوست و ایجاد لک به دنبال لیزر بسیار زیاد است. در این بیماران بهتر است درمان تا زمان از بین رفتن رنگ به تعویق بیفتد و در این مدت بیمار از ترکیبات ضدلک و ضدآفتاب استفاده کند. وجود تاتو یا خال یا کک و مک در محل لیزر: از آنجا که انجام لیزر مو می تواند باعث کمرنگ شدن این ضایعات شود باید از قبل به بیمار در مورد این مسئله تذکر داد. مصرف ایزوترتینویین (نوعی ترکیب vit A مثل راکوتان که برای درمان جوشهای مقاوم به کار میرود): اگر بیمار از این دارو استفاده می کند چون باعث حساس شدن شدید پوست به نور لیزر و افزایش احتمال سوختگی و اسکار و لک میشود حداقل 6 ماه باید لیزر مو را به تعویق انداخت. مصرف داروهای حاوی طلا: این داروها در بعضی بیماران رماتیسمی به کار می روند و نباید در این بیماران لیزر انجام داد. سابقه بیماریهایی مثل لوپوس: این بیماریها پوست را به نور حساس می کنند و بهتر است لیزر در آنها انجام نشود.

بارداری: هرچند که هیچ مدرکی دال بر صدمه به جنین در لیزر مو وجود ندارد اما بهتر است در بیماران باردار لیزر را به تعویق بیندازیم.

بهبودی و خطرات برای یک یا دو روز پس از آن، ناحیه تحت درمان پوست شما ظاهر و حس آفتاب سوختگی خواهد داشت. ممکن است ورم و قرمزی در محل وجود داشته باشد که کمپرس سرد و مرطوب کننده ممکن است کمک کند. اگر صورت شما تحت درمان قرار گرفته می توانید روز بعد آرایش کنید مگر اینکه پوست شما تاول بزند . استفاده از ضد آفتاب طی یک ماه بعد از لیزردرمانی به جلوگیری از تغییرات موقت در رنگ پوست کمک می کند . تاول ها بسیار نادر است اما احتمال آن در افراد با رنگ پوست تیره تر وجود دارد. سایر عوارض جانبی تورم، قرمزی، زخم و اسکار می باشند اما زخم دائمی و یا تغییر در رنگ پوست نادر است. برای کاهش درد به غیر از ترکیبات بی حس کننده و ضد درد ضمن لیزر از روشهای مختلفی برای سرد کردن پوست استفاده می شود. این روشها شامل استفاده از ژل سرد، هوای سرد، شیشه های سرد و اسپری سردکننده است.معمولا نیازی به استفاده از مسکن نیست. گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد که 10-7 روز طول می کشد، در این موارد از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده می شود تا دلمه ها بریزند. ممکن است رشد موی لیزر شده یک تا 2 هفته بعد از لیزر هم ادامه پیدا کند و بعد از آن بریزد. بیمار باید از آفتاب پرهیز کند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممکن است 3-2 ماه طول بکشد تا اثر برنزه کننده آفتاب از بین برود. باید توجه داشت در بعضی بیماران که سابقه عوارض لیزر مو وجود دارد یا به عللی احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می توان از تست استفاده کرد. در این حال بیمار یک نقطه را لیزر می کند و یک هفته بعد ویزیت می شود که اگر مشکلی نداشت درمان شروع می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: