امگا-6 نیز مانند امگا-3 از گروه اسیدهای چرب غیر اشباع (مایع) مرکب می باشدولی در ساختمان خود دارای اولین پیوند دوگانه بین کربن 6 و 7 می باشد و همین جا به جایی پیوند دو گانه در امگا-6 باعث اثرات بیولوژیکی متفاوت در آن نسبت به امگا-3 شده است.

دانشمندان و محققین علم تغذیه پی برده اند که طی صد سال گذشته مصرف اسید چرب امگا-6 افزایش یافته است و علت آن را به افزایش مصرف گوشت از یک طرف و تبلیغات فراوان به مصرف روغن های گیاهی و سویا و آفتابگردان، از طرف دیگر نسبت داده اند. این مواد حاوی اسید OMEGA-6  به مقدار زیاد می باشند و مصرف زیاد ان ها باعث افزایش سطح این اسید چرب (امگا-6) در خون می شود. چیزی که در این جا مهم است و نقش اساسی در پیشگیری از بروز بیماری های قلبی- عروقی و مغزی دارد تعادل بین نسبت امگا-6 و امگا-3 در بدن است، نه افزایش نسبت هرکدام به تنهایی، به عبارتی می توان گفت افزایش یک طرفه امگا-6 در بدن نه تنها سودمند نمی باشد بلکه می تواند اثر منفی بر روی سیستم ایمنی هم داشته باشد. اگر تفاوت سطح امگا-6 و امگا-3 در بدن زیاد باشد و غلبه یک طرفه امگا -6 ایجاد شود آمادگی بدن برای ایجاد التهابات افزایش یافته و کلنگ امراض مختلف خصوصاً امراض التهابی و عفونی زده می شود. مهم در این جا بالا بردن سطح امگا -3 و امگا -6 به تناسب باهم دیگر است. با رعایت تعادل صحیحی در افزایش این دو می توان جلوی بسیاری از بیماری ها از جمله تنگی های عروقی و به دنبال آن سکته های قلبی و مغزی را گرفت.

سه اسید چرب معروف از خانواده امگا-6 عبارتند از :

  1. لینول اسید (Linol Acid)
  2. گاما لینولن اسید (Gama Linolen Acid)
  3. آراشیدونیک اسید (Arashidonic Acid)

دو اسید چرب لینول اسید و گاما لینولن اسید در اکثر مواد غذایی، خصوصاً مواد گیاهی می شود. هم چنین در داخل بدن نیز توسط لینوئیک اسید شناخته می شود، با افزایش ورود این اسید چرب به بدن که معمولاً به دنبال تغذیه با چربی های حیوانی به مدت طولانی حاصل می شود، استعداد ابتلا به التهابات در بدن بالا می رود. لینولییک اسید جزو اسیدهای چرب ضروری در بدن اسن که بدون آن حیات انسان به خطر می افتد و ادامه زندگی امکان ندارد. این اسید چرب می تواند کلیه اسیدهای چرب دیگر را بسازد.ولی تحقیقاتی که بر روی گروهی از افراد 50-20 ساله ها در سال های اخیر انجام گرفته است، دیده شده که از این اسید چرب (لینولییک اسید) دو اسید چرب EPA و DHA درست نشده است، علت این است که سطح آراشیدونیک اسید خون آن ها به علت مصرف گوشت و چربی های حیوانی فراوان بالا بوده است. سطح بالای آراشیدونیک اسید در خون باعث غیرفعال شدن آنزیم های کبدی موثر در تبدیل لینوئیک اسید به EPA و DHA می شود. به عبارتی دانشمندان ثابت کرده اند که بدون این آنزیم های کبدی، عمل ساخته شدن امگا-3 (EPA و DHA) در بدن انجام نمی گیرد و به همین علت امروزه مسئله ساخته شدن امگا -3 از امگا-6 رد شده است. بررسی های علمی در سال های اخیر بر روی EPA و DHA، نشان دهنده افزایش میزان مرگ و میر به دنبال کاهش دریافت این دو اسید چرب بوده است DHA به تنهایی نقش مهمی در رشد سلول های مغزی خصوصاً در سن رشد به عهده دارد هم چنین نقش آن در شبکیه چشم علاوه بر مغز و هم چنین بر روی افزایش تعداد اسپرم های به اثبات رسیده است. سطح این اسید چرب در این سه بافت ذکر شده از سایر اندام ها بیشتر است و کمبود آن در بدن باعث صدمه به مغز، چشم و کاهش تعداد اسپرم ها می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: