چرخه قاعدگی نرمال در بانوان حدود 28 روز است، اما در افراد مختلف متفاوت است. قاعدگی نامنظم زمانی است ه این چرخه بیش 35 روز باشد و یا چرخه مدت مشخصی نداشته باشد. پریود یا همان قاعدگی بخشی از چرخه است ه در آن آندومتر، که لایه رحم است، ریخته می شود. این حالت خونریزی از رحم است که واژن خارج می شود. دوره ها معمولا در دوران بلوغ، از سنین 10 تا 16 سالگی شروع می شوند و تا زمان یائسگی، ادامه میابد. نامنظمی قاعدگی می تواند به دلیل تغییر در روش جلوگیری از بارداری، اختلالات هورمونی، نزدیک شدن یائسگی و تمرینات استقامتی می تواند رخ دهد. درمان نامنظمی قاعدگی ر دوران بلو و نزدیک یائسگی ضروری نیست. اما اگر این نامنظمی در طول دوران امادگی برای بارداری اتفاق افتد، درمان دارویی آن ضروری است.

علائم

چرخه قاعدگی حدود 28 روز است، اما ممکن است بین 24 تا 35 روز در افراد مختلف باشد. بیشتر بانوان 11 تا 13 بار در ماه چرخه قاعدگی دارند. خونریزی عموما 5 روز طول می کشد. اما در برخی 2 تا 7 روز است. حدود دو سال از اولین قاعدگی باید گذشته باشد تا چرخه منظمی تشکیل شود. پس از بلوغ بیشتر بانوان چرخه منظم و تقریبا شبیه به هم دارند. اصلی ترین علامت چرخه نامنظم زمانی است که چرخه بیش از 35 روز طول بکشد و یا در هر دوره مدت زمان چرخه متفاوت باشد. در صورتی که مقدار خونریزی تغییر کند و یا اندازه لخته های خون بیش از 2/5 سانتی متر باشد، این نیز نامنظم تلقی می شود.

دلایل

فاکتور های متعددی شانس بروز نامنظمی در قاعدگی را افزایش می دهد. دو هورمون استروژن و پروژسترون در چرخه قاعدگی موثر هستند.

تاثیرات هورمونی

تغییرات در چرخه قاعدگی می تواند به دلیل اختلالات هورمونی در دوران بلوغ، یائسگی، بارداری و زایمان و شیردهی باشد.

در دوران بلوغ بدن تحت تغییرات بزرگی قرار می گیرد. چند سالی طول می کشد تا هورمون های استروژن و پروژسترون به تعادل برسند و قاعدگی نامنظم در این دوران طبیعی است.

قبل از یائسگی بانوان دجار قاعدگی نامنظم می شوند و مقدار خونریزی نیز متفاوت است. یائسگی زمانی اتفاق می افتد که 12 ماه از آخرین قاعدگی گذشت باشد و پس از آن دیگر دوره قاعدگی وجود نخواهد داشت.

در دوران بارداری قاعدگی متوقف شده و بیشتر بانوان در دوره شیردهی نیز قاعدگی ندارند.

اقدامات جلوگیری از بارداری نیز می تواند باعث خونریزی نامنظم شود. دستگاه های جلوگیری از بارداری درونی (IUD) می تواند باعث خونریزی شدید شود، در حالی که قرص های ضد بارداری می توانند خونریزی را کم کرده و در د لکه بینی باشد.

تغییرات دیگری که می تواند باعث قاعدگی نامنظم باشد شامل موارد زیر نیز می تواند باشد:

  • کاهش وزن شدید
  • افزایش وزن شدید
  • استرس
  • اختلالات در رژیم غذایی مانند بی اشتهایی یا پرخوری
  • ورزش های استقامتی شدید مانند دوی ماراتن

درمان های خانگی

در پیش گرفتن سبک زندگی سالم، می تواند چرخه قاعدگی را منظم کرده و اختلالات هورمونی را کاهش دهد. برخی از درمان های خانگی و روش های موثر شامل موارد زیر است:

  • ورزش منظم برای تناسب اندام و کاهش استرس
  • رعایت رژیم غذایی سالم
  • برخی دارو های گیاهی مانند کوهوش سیاه، تمشک، ریشه شیرین بیان و زردچوبه می تواند کمک کند. اما تحقیقات پزشکی اثربخشی آنها را تایید نکرده است و حتی ممکن است اثرات نامطلوبی داشته باشد. بنابراین بهتر است با پزشک مشورت داشته باشید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: