کرونا ویروس جدید هنوز مسیر زیادی را طی نکرده است. این ویروس شاید در ابتدای یک راه پر پیچ و خم برای بشر باشد. اما با این حال از زمان پیدایش آن تا کنون اخبار ضد و نقیض فراوان یا شاید بتوان گفت شایعات بسیاری درباره این میکروارگانیسم و روش‌های درمانی آن منتشر شده است. برخی از این شایعات امید‌ها و برخی دیگر نگرانی‌ها را افزایش داده است. نه به امید‌های کاذب می‌توان دلخوش بود و نه با نگرانی‌های بی دلیل باید ناامید شد. در این مقاله ۸ مورد از ادعا‌های دروغین درباره کرونا ویروس را با هم به بررسی خواهیم پرداخت.

 

 جنگ تجاری بین چین و آمریکا همیشه در صدر اخبار جهان بوده است. چین در سال‌های اخیر به یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی و سیاسی دنیا بدل شده است. کشور‌های پرقدرت دنیا نیز برای جبران درد و رنج عظیم و عواقب اقتصادی پر زیان ناشی از این بیماری به دنبال یک قربانی بودند و چه کشوری بهتر از چین که در سال‌های اخیر روبه‌روی بسیاری از ابرقدرت‌های دنیا قد علم کرده است.

از آنجایی که این ویروس برای اولین بار در چین پدیدار شد، رئیس جمهور وقت آمریکا، دونالد ترامپ، بدون داشتن هیچ مدرک معتبری ادعا کرد که این ویروس در چین ساخته و به دنیا صادر شده است و بار‌ها در سخنرانی‌های خود به عمد از عبارت "ویروس چینی" استفاده کرد و همین امر خشم بسیاری از چینی‌ها را برانگیخت.

 

باور نادرست دوم: بیماری COVID-۱۹ بدتر از بیماری آنفولانزا نیست!

از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹، شایعات بسیاری درباره شدت بیماری و مقایسه آن با آنفولانزای فصلی مطرح بوده است. در این باره باز هم رد پای ترامپ وسط ماجراست. او ابتدا اظهار داشت که این بیماری خطرناک‌تر از آنفولانزا نیست. اما در مصاحبه‌ای با باب وودوارد، روزنامه نگار و نویسنده، اعتراف کرد که می‌داند کووید ۱۹ کشنده‌تر از آنفولانزا است.

اندازه گیری دقیق میزان مرگ و میر ناشی از عفونت کووید ۱۹ دشوار است. اما اپیدمیولوژیست‌ها گمان می-کنند که نرخ مرگ بسیار بالاتر از آنفولانزا است - جایی بین ۰.۵ تا ۱ درصد، در مقایسه با آنفلوانزا که ۰، ۱ درصد است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری تخمین می‌زند که آنفولانزا تقریباً ۱۲۰۰۰ تا ۶۱۰۰۰ مرگ در سال در ایالات متحده ایجاد کند. در مقابل، COVID-۱۹ از اواسط سپتامبر باعث ۲۰۰۰۰۰ مرگ در این کشور شده است. بسیاری از افراد به دلیل واکسیناسیون یا عفونت قبلی، نسبت به آنفولانزا مصونیت نسبی دارند؛ در حالی که بیشتر جهان هنوز با COVID-۱۹ روبرو نشده‌اند.

 

باور نادرست سوم: نیازی به ماسک ندارید!

علی رغم اجماع قوی بین مقامات بهداشت عمومی مبنی بر اینکه ماسک‌ها انتقال ویروس کرونا را محدود می-کنند، بسیاری از افراد از پوشیدن آن خودداری کرده اند.

راهنمایی‌های اولیه در مورد ماسک‌های CDC و WHO گیج کننده و متناقض بود، و حاکی از آن است که افراد عادی نیازی به ماسک ندارند مگر اینکه علائم عفونت داشته باشند. بسیاری از این توصیه‌ها اکنون تغییر کرده است. برخی از افراد از پوشیدن ماسک خودداری می‌کنند، زیرا این کار را فریبنده یا نقض آزادی‌های مدنی خود می‌دانند.

مدتهاست که مشخص شده ماسک‌ها ابزاری موثر برای آنچه اپیدمیولوژیست آن را کنترل منبع می‌نامند است. در تحلیلی که اخیراً در Lancet منتشر شده است، بیش از ۱۷۰ مطالعه انجام شده است و نشان می‌دهد ماسک‌های صورت می‌توانند از عفونت COVID-۱۹ جلوگیری کنند. همچنین به طور گسترده‌ای ثابت شده است که افراد می‌توانند به COVID-۱۹ آلوده و بدون هیچ گونه علائمی بیماری را منتقل کنند، به همین دلیل همه باید از ماسک استفاده کنند تا از انتشار ویروس توسط ناقلین خاموش جلوگیری شود.

 

باور نادست چهارم: هیدروکسی کلروکین یک درمان موثر است

یک مطالعه کوچک در فرانسه نشان داد که داروی ضد مالاریای هیدروکسی کلروکین می‌تواند در درمان کووید ۱۹ موثر باشد. این مطالعه اکنون بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است، اما برخی از افراد با وجود شواهد فزاینده که نشان می‌دهد این دارو نفع بیماران COVID-۱۹ نیست، همچنان به تبلیغ آن ادامه می‌دهند.

چندین مطالعه نشان داده است که هیدروکسی کلروکین از کسانی که در معرض آن هستند در برابر COVID-۱۹ محافظت نمی‌کند. سازمان غذا و دارو در ابتدا مجوز استفاده اضطراری از این دارو را صادر کرد، اما بعداً به دلیل خطر مشکلات قلبی نسبت به مصرف آن هشدار داد و در نهایت مجوز آن را لغو کرد؛ و در ماه ژوئن، موسسه ملی بهداشت آزمایش بالینی خود را در مورد دارو متوقف کردند و اظهار داشتند که اگرچه این دارو برای بیماران مضر نیست، اما هیچ فایده‌ای ندارد.

 

باور نادرست پنجم: افزایش تعداد مبتلایان به دلیل افزایش در انجام تست‌های تشخیصی است

همانطور که ویروس کرونا در ایالات متحده افزایش یافت، ترامپ اغلب ادعا می‌کرد که جهش‌های ویروسی فقط نتیجه آزمایش افراد بیشتری است. اگر این سناریو درست بود، انتظار می‌رود که درصد آزمایشات مثبت با گذشت زمان کاهش یابد. اما تحلیل‌های متعدد خلاف این را نشان داده اند. میزان آزمایشات مثبت در بسیاری از ایالت‌ها مانند آریزونا، تگزاس و فلوریدا که در تابستان گذشته شیوع زیادی داشت، افزایش یافت و در ایالت‌هایی مانند نیویورک که شیوع آن‌ها را کنترل می‌کرد، کاهش یافت. علاوه بر این، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر همراه با موارد افزایش یافته است، شواهد بیشتری نشان می‌‌دهد که افزایش آزمایش‌های مثبت، افزایش واقعی موارد را منعکس می‌کند.

 

باور نادرست ششم: اگر اجازه دهیم ویروس از طریق جمعیت گسترش پیدا کند، ایمنی جمعی از ما محافظت خواهد کرد

در اوایل همه گیری، برخی حدس می‌زدند که انگلیس و سوئد قصد داشتند ویروس کرونا را در میان جمعیت خود تا زمانی که به مصونیت گله‌ای برسند، انتقال دهند؛ مصونیت گله‌ای نقطه‌ای که افراد کافی از ویروس در امان هستند و ویروس دیگر نمی‌تواند گسترش یابد. دولت‌های هر دو کشور این استراتژی را بصورت رسمی انکار کرده اند، در نهایت انگلیس دیرتر اقدام به محدودیت‌های کامل کرد و سوئد درباره محدودیت‌های گسترده تصمیم گرفت.

یک اشکال اساسی در این رویکرد وجود دارد: کارشناسان تخمین می‌زنند که تقریباً ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم برای امکان مصونیت گله نیاز به دریافت COVID-۱۹ دارند. با توجه به میزان بالای مرگ و میر این بیماری، باعث می‌شود که این واقعه منجر به مرگ میلیون‌ها نفر شود. این فاجعه همان اتفاقی است که در طی بیماری همه گیر آنفلوانزا در سال ۱۹۱۸ رخ داد که تصور می‌شود حداقل ۵۰ میلیون نفر از بین رفته اند. نرخ مرگ و میر COVID-۱۹ انگلیس در بالاترین میزان در جهان است. سوئد، به نوبه خود، به طور قابل توجهی مرگ و میر بیشتری نسبت به کشور‌های همسایه داشته است و اقتصاد آن علی رغم عدم تعطیلی، آسیب دیده است.

 

باور نادرست هفتم: واکسن COVID-۱۹ بی خطر نخواهد بود

گزارش‌های نگران کننده‌ای منتشر شده است که نشان می‌دهد بسیاری از افراد ممکن است از دریافت واکسن COVID-۱۹ خودداری کنند. نظریه‌های تئوری توطئه در مورد واکسن‌های احتمالی در میان گروه‌های ضد واکسن و در فیلم‌های ویروسی منتشر شده است که به دروغ ادعا می‌کند که هر واکسن COVID-۱۹ "باعث مرگ میلیون‌ها نفر" می‌شود. یکی دیگر از تئوری‌های توطئه این ادعای مضحک را مطرح می‌کند که بیل گیتس طرحی مخفی برای استفاده از واکسن برای کاشت ریز تراشه‌های قابل ردیابی در افراد دارد. اکثر آمریکایی‌ها هنوز از واکسیناسیون حمایت می‌کنند، اما تعداد کمی از مخالفت‌ها در حال افزایش است.

 

 واکسن‌ها هر سال جان میلیون‌ها انسان را نجات می‌دهد. قبل از تأیید واکسن در ایالات متحده، به طور کلی باید سه مرحله آزمایش بالینی انجام شود تا نشان دهد که در تعداد زیادی از افراد ایمن و موثر است. در حال حاضر برترین کاندید‌های واکسن COVID-۱۹ در ده‌ها هزار نفر در آزمایشات مقیاس بزرگ مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

 

 

باور نادرست هشتم: تشخیص آنتی‌بادی بهترین آزمایش برای تشخیص کرونا است!

تست‌های سرولوژی که برای تشخیص سطح آنتی بادی‌ها (IgG,IgM) مورد استفاده قرار می‌گیرد، و با شیوع کرونا مورد استفاده قرار گرفت، برای عده‌ای از متخصصان این زمینه هنوز مورد انتقاد است. مطالعات نشان دادند که گاهی اوقات کاهش سطح آنتی بادی افراد جامعه، حتی بعد از گذشت دو ماه از عفونت نیز اتفاق می‌افتد.

دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: تست "سرولوژی" صرفاً برای این است که ما بدانیم وضعیت انتشار بیماری در یک منطقه چگونه است و اینکه گفته می‌شود تست سرولوژی برای تشخیص کرونا به کار می‌رود، کلاهبرداری است. اگر فرد دو هفته پیش با ویروس کرونا مواجهه داشته باشد تست سرولوژی او مثبت می‌شود. از سوی دیگر ممکن است افراد قبلاً به انواع دیگری از کروناویروس‌ها مبتلا شده باشند اگر فرد مواجه بیش از دو هفته‌ای با ویروس کرونا داشته باشد، IgG در بدن او مثبت می‌شود که این اختصاصی کووید ۱۹ نیست؛ از سوی دیگر ممکن است افرادی با کووید ۱۹ مواجهه داشته باشند، ولی تست IgG آن‌ها مثبت نشود. او در ادامه اظهار داشته است که: "تولید داخلی کیت‌های تست سرولوژی را داریم، اما اصلا به مردم توصیه نمی‌کنیم تست سرولوژی بدهند! "

فعلا تنها راه برای تایید مثبت یا منفی بودن افراد آزمایش PCR است که ژنوم ویروس را ردیابی می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: