فولیکول مو یک کیسه یا حفره ای از پوست است ، که در آن مو بطور منحصر به فرد وجود دارد. رشد آن بر روی پوست سر در سه مرحله اتفاق می افتد و حدود 3 تا 4 سال طول می کشد. این مقاله شامل برخی اطلاعات در چرخه رشد مو می باشد که توصیه می شود تا پایان آن را مطالعه کنید.

اصطلاح فولیکول از کلمه فولیس که یک لغت لاتین است گرفته شده و به معنای کیسه است. این یک ساختار پیچیده است که مسئول نسل فیبر مو و رشد مو است. غدد سبابه که سبوم ترشح می کنند بطور مستقیم آنها را به فولیکول های مو می فرستند. از این رو تعدادی از این غدد بطور مستقیم برای تراکم مو مناسب است. غدد عرق ، پاپیلای ، ریشه مو ، ماتریس ، فیبر مو و سیستم عصبی نقش حیاتی در سلامت ریشه های مو ایفا می کنند.

فولیکول مو چیست؟

تعریف آن بدین گونه است که یک ساختار مانند کیسه است که در لایه زیرین پوست قرار دارد که مو از آن قسمت شروع به رشد می کند. شایان ذکر است که آناتومی آن بسیار پیچیده است و رشد آن در یک چرخه هماهنگ شده اتفاق می افتد. در چرخه رشد سه فاز اولیه وجود دارد. اولین فاز آناژن ( رشد یک فاز فعال ) و پس از آن کاتاژن ( مرحله انتقالی و رگرسیون ) و مرحله آخر تلوژن ( مرحله استراحت یا فاز ساکن ) است.

در مطالعات صورت گرفته چرخه رشد هر فولیکول حدود 3 تا 4 سال طول می کشد و این مدت زمان ممکن است با توجه به محل مو متفاوت باشد. بطور مثال برای موی ابرو تکمیل این چرخه حدودا 1 سال و نیم تا 2 سال بطول می انجامد. در یک زمان حدود 85 تا 90 درصد از کل فولیکول در رشد فعال ( آناژن ) باقی می ماند و طول رشد موی سر در هر سال حدود 10 تا 15 سانتی متر است. پس از اتمام فاز تلوژن آنها مجددا برای رشد وارد فاز آناژن می شوند. تنظیم ژن و سیگنال های شیمیایی از این چرخه در جزئیات مورد بررسی قرار گرفته اند.

در یک فرد با موهای سالم چرخه رشد مو بطور طبیعی ادامه دارد البته این تحت شرایط خاصی اتفاق می افتد که سبب نازک شدن تار مو می شود. با این وجود ، در افرادی که به طاسی مبتلا هستند ، فولیکول های مو در نقاط طاس از رشد باز می ایستد و متاسفانه علت دقیق این چرخه رشد غیرطبیعی مشخص نیست. با این حال متخصصین معتقدند که عوامل ژنتیکی و هورمون ها علل اصلی در طاسی فرد می باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: