لایه بیرونی پوست ما اپی درم نامیده می شود و پر از منفذ است. منافذی در پوست وجود دارد که دارای غدد عرقی و فولیکول های مو می باشد و مو از آن ها می روید. فولیکول ها به سمت پایین به داخل درم یا زیر پوست حرکت می کند (گسترش می یابد) و از یک پیاز یا ریشه رشد می کند.

فولیکول های مو اغلب در مجاورت غددی که چربی ترشح می کنند قرار گرفته اند تا ساقه مو را با نرم کردن و روغنی کردن محافظت کنند. فولیکول در عین نگه داشتن ساقه مو به یک عضله کوچک نیز متصل می شود که عضله راست کننده مو نامیده می شود. این ماهیچه می تواند قدرت استواری و راست کردن به مو ببخشد. همچنین این ماهیچه باعث می شود که در ناحیه رشد مو در پوست شما به نظر برسد که یک حفره یا گودال کوچک ایجاد شده است. و در این حالت است که موی تن شما به طور غیر ارادی سیخ می شود. حیوانات می توانند این ماهیچه را کنترل کنند.

یک ساقه مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته می شود (همان ماده ای که ناخن انگشتان شما از آن ساخته شده اند) و سه لایه دارد. پوست بیرونی به نام کوتیکول از سلول های مرده ای ساخته می شود که به ساقه مو استقامت و مقاومت می بخشد. درون مو لایه ای به نام کورتکس وجود دارد که به مو رنگ می دهد و درون آن لایه مدولا وجود دارد.

در انتهای مو ، زیر پوست درون فولیکل ، ریشه مو سلول ها را تولید می کند که بخش زنده مو را تشکیل می دهند. تمام این جزئیات درون پوست اتفاق می افتد. رویش موهای جدید سلول هایی را که از قبل وجود داشته اند را به سمت بالا هل می دهد و از فولیکول بیرون می راند. همان طور که مو به بیرون از پوست رانده می شود ، مویی که روی سر مشاهده می شود DNA اش را از دست داده و تبدیل به یک رشته پروتئین می شود.

این رشته پروتئین ( که به آن شانه می زنید و برس می کشید) یک بافت زنده نیست تنها بخش زنده مو سلول های داخل فولیکل مو باشد که در زیر پوست قرار دارد ، رنگ مو محدود می باشد ، مانند پوست شما و بستگی به این دارد که چه تعداد ملانین در کورتکس موی شما وجود دارد. ملانین یک نوع پروتئین است و چند نوع از آن وجود دارد. یکی از آن ها یک ماده رنگی است که دارای رنگ تیره می باشد. موی سیاه تعداد بسیار زیادی از ماده رنگی را دارد. موی سفید هیچ ماده رنگی ندارد.

مویی که ما داریم در فرم های مختلف و در قسمت های گوناگون بدن می روید. انواع مختلف موی بدن دارای طول و میزان رشد ساختمان و ترکیبات شیمیایی متفاوت می باشند. مثلا جنس مویی که در صورت یک مرد می روید از جنس مویی که در صورت یک نوزاد و یا یک زن می روید بسیار متفاوت است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: