مطالعات نشان داده اند که مصرف رژیم غذایی غنی از سیلیسیوم ، کلسیم و آهن ، ریزش مو را کاهش می دهد. سبزیجات برگی سبز به خصوص سبزیجات دریایی ، منابع غنی از مواد معدنی هستند ؛ جو می تواند سیلیسیوم مورد نیاز را تامین کند.

میوه های خشک و آب آلبالو ، یکی از منابع غنی آهن هستند. در خانم ها ریزش مو می تواند نشانه ای وجود یک مشکل در لوله گوارشی و یا نتیجه ناکافی بودن اسید معده و یا کمبود پروتئین ، روی و یا دیگر مواد مغذی باشد. برای مردان ریزش مو می تواند با پیروی از یک رژیم کرم چربی کاهش یابد.

برخی از دانشمندان معتقدند که مساله ریزش مو در مردان با افزایش سطح هورمون تستسترون در دوران بلوغ ارتباط مستقیمی دارد یک رژیم غذایی پر چرب و رژیمی که عمدتا از گوشت تهیه شده است با افزایش سطح تستوسترون در خون باعث افزایش ریزش مو می شود. برای مثال در زمان جنگ جهانی دوم که ژاپنی ها از رژیم غذایی فاقد چربی اشباع استفاده می کردند مشاهده شد که در این افراد ریزش مو بسیار کم است ولی در حال حاضر که رژیم غذایی ژاپنی ها به رژیم غذایی غربی ها شبیه شده ، ریزش مو در مردان ژاپنی افزایش یافته است. مصرف رژیم غذایی کم چربی ، ریزش مو را کاهش می دهد. کم خونی یکی از علل اصلی ریزش مو است که برای رفع آن ، مصرف مواد غذایی غنی از آهن مانند جگر (اگر باردار هستید از آن پرهیز کنید) ،گوشت ، غلات کامل ، سبزیجات برگی سبز تیره، تخم مرغ ، خرما و کشمش توصیه می شود. مو به طور عمده از پروتئین تشکیل شده است و به منظور داشتن رشد خوب موها ، پیروی از یک رژیم غنی از پروتئین توصیه می شود.

دانشمندان اروپایی دریافته اند که مصرف پروتئین سویا باعث تحریک شدن فولیکول های مو شده و در نتیجه رشد مو را افزایش می دهد. توفو و شیر سویا از منابع غنی پروتئین می توان ، پنیر کم چرب ، تخم مرغ ، ماهی ، لوبیا و ماست را نام برد. عنصر دیگری که در ریزش مو تاثیر عمده ای دارد سیلیسیوم است و دانشمندان به دلیل نقش بارز این عنصر ، استفاده از آن را در شامپوها توصیه کرده اند که در نتیجه باعث کاهش میزان ریزش مو می شود.

سیلیسیوم در لایه خارجی سیب زمینی ، فلفل سبز و قرمز و خیار یافت می شود. جوانه حبوبات و غلات کلا دانه ها و غلایی که به طور کامل یعنی با پوست مصرف شوند نیز غنی از سیلیسیوم هستند. ویتامین C باعث افزایش جذب آهن شده و از آن طریق بر ریزش مو تاثیر می گذارد ؛ در نتیجه توصیه می شود به طور روزانه از میوه جات و سبزیجات در وعده های غذایی خود استفاده کنید. ویتامین E برای رشد موها ضروری است ، مصرف کافی آواکادو (میوه ای شبیه گلابی که در مناطق گرمسیری به عمل می آید) ، مغز ها و دانه ها و روغن زیتون می تواند نیاز روزانه شما به ویتامین E را تامین کند. در صورتی که ریزش مو مربوط به عملکرد نادرست غده تیروئید باشد ، غذاهای غنی از ویتامین A و ید مصرف کنید. البته باید توجه داشت که مصرف زیاد ویتامین A منجر به ریزش مو می شود. ریزش مو هنگامی روی می دهد که رژیم غذایی مصرفی از نظر داشتن ویتامین های گروه B فقیر باشد و در میان این گروه ویتامین B6 ، بیوتین ، اینوزیتول و اسید فولیک و از میان مواد معدنی منیزیم ، گوگرد و روی از اهمیت زیادی برخوردارند. ویتامین های گروه B به خصوص B5 یا اسید پنتوتنیک و B3 یا نیاسین برای رشد مو ضروری هستند. مصرف اسیدهای چرب ضروری ، کیفیت بافت مو را بهبود می دهند و از خشک شدن مو جلوگیری می کند. غذاهای غنی از ویتامین B عبارتند از : لوبیا ، نخود ، هویج ، گل کلم ، لوبیای سویا ، مخمر ، مغزها و دانه ها و تخم مرغ.

بیوتین یکی از عناصر مهم برای سلامت مو بوده که برای سلامت مو و پوست ضروری است و در برخی از مردان حتی از ریزش مو جلوگیری کرده است.

منابع غنی بیوتین عبارتند از : مخمر ، برنج قهوه ای ، بلغور ، نخود سبز ، عدس ، جوی دو سر ، لوبیای سویا و تخمه آفتابگردان.

مصرف ویتامین C باعث تسهیل خون رسانی به بافت مو شده و در نتیجه ، گردش خون پیازچه مو را افزایش می دهد و باعث می شود که پیاز مو بهتر تغذیه شود و رشد بهتری داشته باشد. مصرف ویتامین E موجب افزایش اکسیژن گری می شود که در نتیجه باعث بهبود گردش خون پیاز چه مو می شود. مصرف روی از طریق افزایش فعالیت سیستم ایمنی ، باعث تحریک رشد مو می شود. در آخر از دو اسید آمینه ای نام می بریم که بر روی رشد مو تاثیر می گذارند. ال-سیتئین و ال-متیونین که باعث افزایش کیفیت بافت و رشد مو شده و از ریزش مو جلوگیری می کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: