طاسی یا کچلی

شایع ترین شکل کچلی مردان یا طاسی که در پزشکی به آن کچلی مردانه می گویند، یک فقدان موی ارثی است که از جلوی سر شروع و به پشت آن گسترش می یابد، و یا از فرق سر به طرف جلو و عقب کشیده می شود. موهای دو طرف سر معمولاً طولانی ترین دوام را دارند. مردان جوان از دیدن سرهای بزاق پدران خود مضطرب می شوند و از اینکه سرنوشت خود را جلوی چشمان خود می بینند دچار هراس می گردند. برخی از این افراد در جستجوی بارقه ای از امید برای جلوگیری از این سرنوشت هستند. آنها برای یافتن شیادانی که قول های زیادی می دهند، نیاز به جستجوی فراوان ندارند . سالانه بیش از 100 میلیون دلار برای درمان های فریبکارانه ی طاسی صرف می شود.

مدت زیادی نیست که داروی ماینوکسیدیل که برای درمان فشارخون بالا به کار می رفت، بعنوان محرک رشد مو در برخی از مردان مورد توجه قرار گرفته است. این دارو اخیراً به صورت مصرف موضعی مورد تأیید قرار گرفته و تحت عنوان روگایین (Rogaine) عرضه شده است، و ممکن است امیدواری هایی در مورد افزایش تراکم موها در افرادی که به تازگی دچار تا سی شده اند، ایجاد کند. مردانی که بیشترین احتمال سود بردن از این دارو را دارند عبارتند از مردان جوانی که به تازگی شروع به از دست دادن موهای فرق سر خود کرده اند. مردان مسن تر، و مردانی که دارای سابقه طولانی تر و میزان طاسی بیشتری هستند، نامزدهای خوبی برای استفاده از روگایین نیستند. روگایین هرگز به عنوان عاملی برای جبران عقب نشینی موی پیشانی شناخته نشده است.

طاسی های برگشت پذیر

کم پشتی مو علل شایع متعددی دارد که به مراقبت نامناسب از موها مربوط می شود استفاده بیش از حد از فر دایم مو، صاف کردن موها، رنگ کردن مو، و بی رنگ کردن مو باعث شکننده شدن و کنده شدن موها می شود. حرارت بیش از حد دستگاه های خشک کننده مو، شیوه آرایشی که موها را محکم می فشارد، و برس کشیدن وسواس گونه به موها از علل دیگر کم پشت شدن موها است. استفاده از شیوه آرایشی آزادتر مو، مراقبت دقیق و استفاده از مواد محافظت کننده بعد از مصرف شامپو برای پوشاندن و حفاظت مو روشهای ساده و مناسب نگهداری مو هستند. شناگران برای جلوگیری از شکننده شدن موهای خود هستند.

در برخی از افراد به طور نادر عارضه ای به نام "کچلی سمی" ممکنست بعد از برخی بیماریهای وخیم (مثل مخملک) ایجاد شود. این عارضه گاهی به دنبال حاملگی و مصرف بیش از حد برخی داروها مثل ویتامین A نیز بروز می کند. کچلی سمی زودگذر است و زمانی که شرایط ایجاد کننده آن خاتمه یابد، مو دوباره رشد می کند. شکل دیگری از کچلی " ناسی موضعی" است. علت این بیماری ناشناخته است و با نواحی قطعه ای و نامنظم فاقد مو روی سر و ریش مشخص می شود. مختصصان بیماری های پوست اغلب این عارضه را با تزریق استروئید در نواحی بدون مو درمان می کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: