داروها

برای رفع شوره ی مختصر سر می توانید از شامپوهای ضد شوره دارای سولفید سلنیم یا پیریتیون روی و نیز لوسیون های نرم کننده پوست استفاده کنید. در موارد شدیدتر، امکان دارد شامپوهای حاوی قطران یا کرم پوست سرحاوی کورتیزون تجویز شود. برای مالیدن دارو روی پوست سر، موها را در قسمت کوچکی از سرهم باز کنید و پماد لوسیون را به خوبی روی پوست سر بمالید. این کار را در سایر نقاط مورد نظر تکرار کنید. درمان

استفاده از شامپو ضد شوره

برای این کار ابتدا پوست سر را به آرامی ماساژ دهید سپس سر را با آب بشویید و شامپو بزنید و بمالید و دوباره بشویید سپس دوباره شامپو بزنید و همزمان ماساژ دهید و بگذارید شامپو به مدت 5 دقیقه روی سر بماند و سپس بخوبی با آب بشویید. اینکار سلول های مرده را از سر جدا می کند.مواظب باشید که با فشار شدید ماساژ ندهید زیرا به پوست آسیب می رساند.

- استفاده از رژیم غذایی که چربی و اسیدهای چرب کمتری داشته باشد. همچنین استفاده از میوه ها و سبزیجات حاوی انواع ویتامینها سرکه سیب یکی از مشتقات سیب است که دارای موادی همچون گلوکز، اسید فسفریک، ویتامین B5، ساکاروز ، کلسیم، ویتامینهای B و A و ... است و در درمان شوره ی سر موثر است.

- حفاظت در برابر آفتاب نیز اهمیت دارد. اشعه ماوراء بنفش یا نفوذ به پوست سر موجب آسیب دیدن فولیکولهای مو می شود.

- نوع شامپو باید از شامپوهای ملایم، ترجیحاً بدون آلاینده های نامطبوع باشد. همچنین از شامپوهای حاوی روغنهای گیاهی نباید استفاده کرد.

- تنفس هوای تازه نیز تا حدودی از تجمع قارجها جلوگیری می نماید.

- در موارد حادتر مراجعه به پزشک و استفاده شامپوهای طبی و لوسیونهای حاوی پریتون زینک 1% و یاکنوکناژول 2% و نیز شامپو سلنیوم سولفاید و شامپوهای آنتی سپتیک مانند شامپو ستاولن و غیره استفاده توصیه می شود.

- به هنگام تغدیه کامل فولیکول مو، موی سالم ایجاد می شود ولی هنگام تغذیه ناقص این بخش، سلولهای این ناحیه دچار سوء تغذیه شده و بتدریج می میرند و یا وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهند. کاهش نمک مصرفی، حذف یا محدود کردن مصرف اسید چرب اشباع، کاهش مصرف آجیل، شکلات، غذاهای سرخ کردنی و پرادویه و مصرف فراوان آب، سبزی و میوه تازه می تواند در جلوگیری از سفیده شدن مو و ریزش آن، ابتلا به شوره سر و شکنندگی مو مفید باشد.

شامپوی گیاهی از میان برنده ی شوره ی سر

2 قاشق چایخوری اکلیل کوهی و 2 قاشق چایخوری آویشن را در یک کاسه ریخته و 2 سوم فنجان آب جوش به آن اضافه کنید و در ظرف را بگذارید و اجازه دهید تا مدت 20 دقیقه خیس بخورد. آب مخلوط بالا را بعد از 20 دقیقه بگیرید و درون بطری بریزید و سپس سرکه سیب را اضافه کرده و هم بزنید. بطری را در محل خشک و خنک نگهداری نمایید. سر خود را بعد از شستن با شامپو آبکشی کنید. کمی از محلول داخل بطری بر روی سر ریخته و ماساژ دهید. قبل از خوابیدن در بین دفعات شامپو کردنها، سر خود را با مقداری از محلول ماساژ دهید. اینکار می تواند شوره سر شما را از بین ببرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: