خارش سر

علل زیادی ممکن است باعث ایجاد خارش سر گردد. در مواردی خارش عمومی پوست بدن به سر سرایت می کند و در موارد دیگر فقط محدود به پوست سر است. اشخاصی که به کهیر و یا سایر بیماریهای خارش دار مبتلا هستید در پوست سر نیاز خارش دارند و با درمان ناراحتی اصلی خارش سر نیز بهبودی می باشد. ناراحتیهای کبدی باعث خارش پوست و بخصوص پوست سر می گردد.

رژیم غذایی مناسب و درمان باعث بهبودی ناراحتی و از بین رفتن خارش می شود. هم چنین مسمومیت های غذایی یکی دیگر از علل مهم خارش سر می باشد. در این قبیل از افراد اصلاح وضع مزاج و استفاده از میوه ها و در مواردی با تجویز طبیب بکار بردن داروهایی که باعث از بین رفتن خارش سر می شود توصیه می شود. در معتادین به مواد مخدر خارش سر زیاد دیده می شود علاوه بر علل عمومی فوق بیشتر خارشهای سر به علت عوارض موضعی پوست سر می باشد که به هنگام کثیف بودن پوست سر ظاهر می شود.

اشخاصی که پوست چربی دارند بیشتر به نوعی خارش سر مبتلا می شوند چون پوست و موی این قبیل از افراد زود چرک می شود. این خارش بعلت تکیه زیاد میکروب های عادی پوست و اثر گرد و خاک و دوده بر پوست سر است. در افرادی که موهای معمولی دارند اگر شستن سردیرتر از یک هفته انجام شود، خارش بطور معمول دو روز پس از حمام ظاهر می شود. در این قبیل خارش ها اغلب شوره سر نیز همراه است اما ممکن است بدون شوره نیز پوست سر خارش داشته باشد. اشخاصی که موهای چرب یا متمایل به چرب دارند در زمستان بیشتر به خارش سر دچارند و دلیل این موضوع دیر به دیر شستن سر در فصول سرد است.

برای معالجه این نوع خارش قبل از هر چیز باید به زود شستن سر اقدام کنید و آنهایی که پوست چربی دارند باید به صلاح دید متخصص مو از سر شورها و محلولهای ضد چربی و ضد خارش استفاده نمایند. در موارد نادری احتیاج به داروهای ضد خارش پیدا می شود و اغلب شستن مرتب و صحیح سر با سر شور مناسب کافی است. در افرادی نیز خارش سر در ساعات پس از حمام ظاهر شده و به تدریج در روزهای بعد از بین می رود. برای این قبیل افراد به کار بردن سر شورهای خفیف و گیاهی به خصوص کتیرا و یا شامپو و صابونهایی با چربی اضافه شده توصیه می شود و در ضمن دفعات شستن باید کمتر باشد و بلافاصله بعد از حمام از کرمهای تقویت کننده که اغلب چربیهای گیاهی دارند به کار برده می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: