سفید شدن موها یکی از آشکار ترین نشانه های بالا رفتن سن است، اما همیشه سفید شدن به علت بالا رفتن روزهای زندگی نیست و عواملی همچون کمبود ویتامین B12، بیماری تیروئید، بیماری سیستم ایمنی، سیگار کشیدن ( سرعت سفید شدن مو در سیگاریها نسبت به افراد غیر سیگاری 4 برابر بیشتر است)، کم خونی، رژیمهای سخت و طولانی مدت و ... نیز باعث سفیدی زودهنگام و بیش از حد موها می شوند.

رنگ کردنهای پیاپی مو نیز مشکلات دیگری را برای مو ایجاد کند، اما باعث سفید شدن غیرطبیعی آن نمی شود. همانطور که گفته شد، عوامل ژنتیکی و محیطی از مهمترین علل سفیدی مو ست و تحقیقات نشان داده است که در نژاد «هند و اروپایی» در مقایسه با «آسیایی ها» موها زودتر سفید می شود. سفیده شدن مو به معنای مرگ مو نیست. در واقع قسمتی از مو که قابل دیدن است، همان بخش مرده آن است و قسمت زنده آن که در زیر پوست سر ادامه دارد، پیاز مو است. پیاز مو مانند کارخانه ای برای مو عمل می کند.

وقتی مو توسط تقسیم سریع در پیاز مو تولید می شود، ملانین بیشتری جذب می شود (که توسط سلولهای رنگدانه ای تولید می شود) برای همین اگر این سلولها تولید ملانین را متوقف کنند، مو سفید می شود.

گرچه درمان مشخص و ردستی برای جلوگیری از سفید شدن مو ارایه نشده است، اما برخی مراقبتها همچون تغذیه صحیح در این خصوص بسیار ضروری است. شست و شوی منظم و ماساژ سر و پرهیز از خاراندن پوست سر با ناخن و خشک کردن کامل موها پس از شستشو و .... راههای خوبی برای حفظ سلامت مو است. در ضمن اینکه نباید فراموش کرد سفید شدن مو یک روند کاملاً طبیعی است و مهمتر از همه آنکه بیماری نیست.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: