اگرچه دلایل متعددی برای ریزش مو در مردان وجود دارد اما شایع ترین نوع آن با عنوان androgenic alopecia (ریزش موی آندروژنی) یا 95MPB درصد از ریزش مو در مردان را شامل می گردد. در این نوع از ریزش مو ترکیبی از عواملی چون سن، وراثت و ترشح هورمون مردانه ی تستوسترون دخالت دارد. این نوع ریزش مو عمدتاً در ناحیه ی پیشین و منطقه ی فرق رخ می دهد.

در این مدل ریزش مو، ریزش معمولاً از ناحیه ی گیجگاهی و به صورت M شکل آغاز می گردد و سپس با گذشت زمان منطقه ی فرق سر را نیز شامل می گردد. ریزش مو در ناحیه فرق سر ادامه یافته و موهای این ناحیه از سر هرچه نازک تر و کرکی تر می شوند. با افزایش میزان ترشح هورمون آندروژن در دوران بلوغ، ریزش مو در ناحیه فرق سر به قسمت پسین سر ادامه می یابد. عامل ارث اصلی ترین علت ریزش مو از نوع آندروژنی است که تا حدودی 50 درصد از ریزش مو را شامل می گردد.

ترشح هورمون مردانه ی دی هیدرو تستوسترون (DHT) که مشتقی از هورمون تستوسترون تولید شده توسط آنزیم 5 alpha Rductase است نیز نقش مهمی در ریزش مو از نوع آندروژنی ایفا می نماید. فولیکول موها در ناحیه ی فوقانی و پیشین سر و نقطه ی گیجگاهی نسبت به هورمون DHT حساس می باشند. از لحاظ ژنتیکی فولیکول موها در صورت تماس با هورمون DHT کوچک تر شدن فولیکول، دوره ی رشد ناحیه ی آناژن کوتاه شده و مدت زمان رشد کاتاژن و تلوژن نیز به طول می انچامد. در چنین حالتی موها به طور گسترده ای نازک تر شده و از ناحیه ریشه سست می گردند.

سرانجام رشد موها متوقف می گردد. اگرچه ریزش مو نوع الگوی مردانه (MPB) عمدتاً در مردان بالغ مشاهده می گردد اما در صورت وجود مشکلات و مسایل فوق اند که در بدن هر فرد در هر سنی امکان ریزش مو وجود خواهد داشت. از نوع دیگر ریزش مو در مردان با عنوان ریزش وی Areata یاد می گردد. در این نوع ریزش مو، ریشه ی موها در چندین نقطه از سرسست شده و شروع به ریزش می نماید. البته گفتنی است که این نوع ریزش مو در مردان کم تر از نوع MPB شایع است. این نوع ریزش مو معمولاً از دوران کودکی و اوایل دوران نوجوانی بروز می نماید. در این نوع از ریزش مو فرد ممکن است که حتی موهای ابرو، مژه و موهای بدن خود را نیز از دست بدهد. اگرچه علت اصلی این نوع ریزش مو تاکنون بدرستی شناخته نشده است، اما احتمال می رود که این نوع ریزش مو عمدتاً به واسطه ی بروز نوعی اختلال ایمونولوژی در بدن رخ می دهد، به نحویکه با بروز چنین اختلالی در بدن آنتی بادی هایی در بدن ترشح می گردد که به نوبه ی خود به فولیکول موها آسیب می رسانند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: