ثابت شده که Peopecia می تواند از سرعت پیشرفت MPB (Male Pattern Baldness) که همان طاسی به دلایل ژنتیکی و ارثی است بکاهد. نحوه عمل این دارو هم این است که روی آنزیمی که سبب فعال شدن هورمون مردانه می شود، موثر است. به عبارت دیگر «پروپشیا» این آنزیم را فلج می کند و با فلج شدن این آنزیم، دیگر هورمون مردانه قادر نیست که به حالت فعال در آید.طبق این مکانیسم، کاملاً مشخص است مادامی که به شخص این دارورا مصرف می کند اثر آن باقی است، اما با قطع این دارو، آنزیم مذکور فعالیت خود را دوباره شروع می کند و ریزش مو دوباره سرعت می گیرد.پس این دارو باید شروع می کند و ریزش مو دوباره سرعت می گیرد. پس این دارو باید مرتب زیر نظر پزشک و بصورت بلند مدت مصرف شود.

این داروسرعت ریزش مو را آهسته می کند اما معمولاً نمیتواند آن قسمتی را که دچار طاسی شده از حالت در آورد. این دارو عوارض جانبی جدی ندارد. برخیها فکر می کنند چون این دارو از فعال شدن هورمون مردانه جلوگیری می کند روی تمایلات جنسی اثر کرده و این تمایلات را کاهش می دهد. ولی در اکثر موارد، یعنی در بیش از 95 درصد موارد، است که مصرف این دارو می تواند در بلند مدت به کاهش تمایلات جنسی منجر شود. مشکل دیگر این دارو قیمت آن است که حدود 2 دلار برای هر عدد است که بهمراه دیگر هزینه های جانبی آن، حدود هزار دلار در سال می شود. داروی دوم روگین Rogaine است که در حقیقت ماده فعال آن Minoxidil نام دارد.

برحسب تصادف مشاهده شده که این دارو می تواند روی طاسی اثر داشته باشد. ماده فعال در این دارو (Minoxidil) برای درمان فشار خون مورد استفاده قرار می گرفته و می گیرد. ماینو کسیدیل موضعی برای درمان طاسی مردانه آندروژنیک در مردان و زنان به کار می رود. احتمالاً تأثیر این دارو در مردانی که بیشتر موهای قسمت جلوی سرشان ریخته است، کمتر از افرادی است که مبتلا به طاسی آندروژنیک سایر نواحی می باشند. مقدار ناچیزی ازمینوکسیدیل موضعی از طریق پوست سالم جذب می شود. اثر دارو حداقل چهارماه پس از شروع درمان دوبار در روز با داروی 2% شروع شده و طی یکسال به حداکثر می رسد به نظر می رسد که 3-4 پس از قطع درمان، موهای جدید حاصل از درمان شروع به ریزش نموده و پیشرفت ریزش مو مجدداً از سرگرفته می شود.

تقریباً C9% از دارویی که به طور سیستمیک جذب شده است طی چهار روز از بدن دفع می گردد. در بزرگسالان تا سن 65 سالگی بدون توجه به میزان نواحی بدون مو، یک تا حداکثر دو میلی لیتر از محلول 2% دوبار در روز بر فرق سر استعمال می شود. علت موثر بودن این دارو آنست که مویرگهای سر را گشاد می کند تا خون به پیازه مو برسد، و البته ممکن است سبب رویش مو هم بشود. البته موهایی که به علت مصرف این اسپری در قسمت طاس سر بوجود می آید ضخامت لازم را ندارد تا آن قسمت را غیرقابل رویت کند، اما برای جلوگیری از پیشرفت طاسی استفاده دارد. این دارو تا زمانی که مصرف شود اثر دارد و قطع آن باعث قطع شدن اثر آن می شود. از این دارو می توان در کنار پروپشیا هم استفاده کرد. هزینه مصرف آن تقریباً مشابه پروپیشیا است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: