هشدارها

در صورت وجود بیماریهای قلبی- عروقی، زیادی فشارخون، التهاب یا جراحت پوست از قبیل پسوردیازیس پوست سر یا آفتاب سوختگی شدید دارو باید با احتیاط مصرف شود.

فشار خون، ضربان قلب و وزن بیماران تحت درمان با مینوکسیدیل موضعی را باید تحت نظر قرار داد.

مصرف مکرر مینوکسیدیل موضعی ممکن است منجر بع جذب سیستمیک آن و بروز عوارض جانبی دارو شود.

عوارض جانبی

بروز مشکلا چون واکنش آلرژیک (بثورات جلدی و ورم صورت)، خارش، تشدید طاسی، سوختن پوست سر، سرگیجه، اگزما، التهاب فولیکولها، سردرد، کاهش توانایی جنسی، خستگی، اختلالات بینایی و کاهش دقت بینایی با مصرف این دارو گزارش شده است معمولاً این دارو تا دوز 2 درصد مشکلی را برای افراد بوجود نمی آورد ولی دوز 5 درصد آن نوع 2 درصدی آن اشکالی ندارد. لازم است که مایندوکسیدیل برای اولین بار و بطور موضعی در ریشه موهای مردان برای جلوگیری از ریزش مو، مورد استفاده قرار گرفت و نتایج نشان داد افرادی می توانند از این دارو استفاده کنند که دارای موهای آندروژنیک (نوعی هورمون جنسی مردانه) باشند. همچنین این داروطبق آمارهای علمی تا 25 درصد می تواند برای درمان ریزش موی سر موثر واقع شود، ولی باید اضافه کرد موی جدید به ضخامت و کیفیت موی قبلی نیست.

تداخل های دارویی مصرف همزمان مینوکسیدیل موضعی با فرآورده های حاوی کورتیکو استروئیدها، مشتقات نفتی و یا رتینوتیدها ممکنست با افزایش نفوذ پذیری استراتوم کورنئوم باعث تشدید جذب جلدی دارو شود. مصرف همزمان مینوکسیدیل موضعی و سیمتیک بدلیل احتمال جذب سیستمیک داروی موضعی، ممکن است خطر سمیت آن را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه

بدلیل خطر جذب سیسمتیک، دارو بیشتر از مقادیر و دفعات توصیه شده و یا بر وسیله نقاط بدن استعمال نگردد. از استعمال سایر فرآورده های پوستی بر نواحی تحت درمان یا دارو اجتناب شود. از تماس دارو با چشم ها بینی یا دهان خودداری گردد. در صورت تماس اتفاقی، نواحی آلوده با مقادیر زیاد آب شستشو داده شوند. دستهای آغشته به دارو بلافاصله پس از استعمال شستشو داده شوند. برای تسریع در خشک کردن موها از سشوار استفاده نگردد. ریزش مو ممکن است تا دو هفته پس از شروع درمان ادامع یابد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: