این بیماری نچندان نادر نوعی طاسی سر است که باعث ریزش سریع و کامل مو در یک یا دو ناحیه گرد سکه ای شکل به اندازه های متفاوت می شود. در مواردی موی کل سر می ریزد و در حالت نادرتری، این ریزش به موی نقاط دیگر بدن مانند مژه ها و ابروها نیز سرایت می کند.

اکثر بیماران کمتر از 40 سال سن دارند. رشد مجدد مو ممکن است در عرض 1 تا 3 ماه بعد رخ دهد، اما در مواردی دیده شده است که موی منطقه ی دیگری شروع به ریزش می کند. موهای تازه در ابتدا بسیار کم رنگ و نازک اند، اما بتدریج حالت طبیعی خود را باز می یابند. هرچه ریزش موی ناحیه ای مدت بیشتری به طول بینجامد، احتمال رشد مجدد موها کمتر خواهد بود.

علت دقیق این بیماری نامشخص است. برخی از متخصصان فشارهای شدید جسمی و روحی را در به وجود آمدن آن دخیل می دانند و برخی دیگر آن را ناشی از وجود عوامل ایمنی در بدن می دانند (در بیماری های ایمنی، بدن فردجزیی از خود را به اشتباه یک عامل خارجی به حساب می آورد و بر ضد آن پادتن می سازد) این بیماری عفونی نیست و لذا سرایت نمی کند و درمان آن باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

ریزش مو با الگوی طاسی سر مردانه در زنان

این نوع ریزش مو به صورت کم پشتی مو یا طاسی سر بیشتر در زنان مسن دیده می شود و واکنش طبیعی بدن نسبت به هورمونهای ویژه ای است که در بدن برحی از زنان در دوران پس از یائسگی تولید می شود. این نوع ریزش ارتباط نزدیکی با عوامل ژنتیکی و خانوادگی دارد. در بیشتر موارد، موی قسمت فوقانی سر می ریزد که گاهی نمایی شبیه به طاسی مردانه دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: