ریزش مو دلایل متفاوتی دارد. برخی از عوامل موجب می شوند که مرحله رشد مو پایان زودرس یابد و در نتیجه تعداد زیادی از تارها پیش از موعد معمول وارد مرحله استراحت شوند. در این حالت کمتر از 50 درصد تارها دچار ریزش می شوند. شایع ترین علل این نوع ریزش مو عبارت اند از :

تب بالا : به طور متوسط، 6 هفته تا 3 ماه پس از بیماری همراه با تب بالا ممکن است ریزش مو مشاهده شود. این ریزش مو معمولاً گذر است و رشد موها با گذشت چند هفته تا چند ماه به حالت عادی بازمی گردد.

کم کاری و پرکاری غده تیروئید : هر دو این بیماریها می توانند سبب ریزش مو شوند. همراه با ریزش مو علایم خاص هریک از این دو بیماری مانند تغییر وزن، تغییر اشتها، خشکی پوست یا برعکس تعریق فراوان (بسته به نوع اختلال تیروئید) و دیگر اختلالات همراه دیده می شوند که تشخیص و درمان آن برعهده ی پزشک متخصص مربوط است.

کم خونی حاد : در شرایطی که فرد به دنبال بیماری یا بر اثر حادثه، مقدار نسبتاً زیادی خون را ناگهان از دست بدهد، ممکن است دچار ریزش مو شود. زایمان : برخی گزارش ها حاکی از آنست که در برخی از زنان، حدود 2 تا 4 ماه پس از زایمان، موها بتدریج شروع به ریزش می کنند که می توانند تا 6 ماه به طول بینجامد. این روش مو موقتی است و معمولاً رشد مو به حالت طبیعی باز می گردد. البته در حدود 95 درصد از این بیماران بدون درمان بهبود می یابند و تعداد و ضخامت موهایشان به حالت اول باز می گردد، و رشد مو در 5 درصد از این بیماران به حالت اول باز نخواهد گشت و کم پشتی مو تا آخر عمر با آنها خواهد بود و باید به پزشک مراجعه کنند.

دارو : تعدادی از داروها در برخی از افراد ریزش مو ایجاد می کنند. این نوع ریزش مو نیز اغلب برگشت پذیر است. از جمله ی این داروها می توان از هپارین (ضد انعقاد خون)، پروپرانولول (ضد فشار خون بالا و بی نظمی ضربان قلب)، برخی از داروها ضد افسردگی، برخی از داروهای ضد التهاب مفصلی و داروهای ضد بارداری نام برد.

فشار های روحی- روانی: بیماری سخت یا جراحی می تواند عامل بروز این فشارها و در نتیجه این نوع ریزش مو باشد. در نوعی دیگر از ریزش مو، تارهای در حال رشد دچار ریزش می شوند. از جمله عوامل این نوع ریزش مو می توان به داروهای شیمی درمانی که برای مثال در درمان سرطان به کار می روند، برخی سموم مانند آرسنیک یا قرار گرفتن زیاد در معرض اشعه ی رادیوگرافی اشاره کرد. از آنجا که تعداد زیادی از موهای سر به طور معمول در مرحله رشدند، این نوع ریزش مو بخش وسیعی از موی سر را در بر می گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: