این مسئله در افرادی که دچار سوء تغذیه هستند بخصوص کودکان بیشتر دیده می شود. همچنین در افراد گیاه خواری که منحصراً از گیاهان برای تغذیه استفاده می کنند و یا افرادی که دچار بی اشتهایی عصبی و بیماریهای شدید مثل سرطانهای پیشرفته و ناراحتیهای گوارشی هستند ممکن است دیده شود. در افرادی که غذاهای مغذی میخورند و سالم اند چنین مشکلی دیده نمی شود. پروتئین از جمله مواد غذایی است که کمبود آن سبب ریزش مو می شود. البته نیازی نیست شما در خوردن این مواد افراط کنید.

ضمن این که مصرف زیاده از حد پروتئین باعث رشد بیش از حد موها بیش از آنچه که مصرف زیاده از حد پروتئین باعث رشد بیش از حد موها بیش از آنچه که ذاتاً وجود دارد نمی شود. کمبود آهن پس از پروتئین، بیشترین علت ریزش موست. کم خونی ناشی از فقر آهن بر تمام سلولهای بدن از جمله فولیکولهای مو تأثیر می گذارد و باعث وقفه در رشد موها و ریزش آنها میشود. همچنین در افرادی که دچار زخم معده و یا اثنی عشر و یا خونریزی در هر جای بدن هستند نیز دیده می شود. باید توجه داشت که در بسیاری از زنانی که دچار ریزش شدید مو هستند، کم خونی آهن دیده می شود. بنابراین در چنین افرادی باید آزمایشهای لازم انجام و نسبت به درمان آن اقدام شود. برای درمان کم خونی معمولاً میتوان از داروهای حاوی آهن استفاده کرد؛ اما مصرف غذاهای آهن دار در درمان و بخصوص پیشگیری از این مشکل بسیار مؤثر است.

غذاهایی چون گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر، تخم مرغ، و حبوبات مثل عدس و لوبیا، و سبزی ها، آهن فراوانی دارند. ولی متأسفانه آهن موجود در حبوبات و سبزی ها خوب جذب نمی شود. میزان نیاز روزانه به آهن در یک فرد بزرگسال 10 میلی گرم است که این مقدار در دوران بارداری و شیردهی بیشتر می شود. به همین جهت توصیه می شود که در نیمه دوم بارداری و همچنین زمان شیردهی آهن بیشتری استفاده شود. دختران نوجوان نیز بعلت این که در سنین رشد هستند نیاز بیشتری به آهن دارند. در کشور ما دو عامل مهم در ایجاد فقر آهن عبارتند از مصرف چای همراه غذا و مصرف نان هایی که خمیر آنها ور نیامده است. به همین جهت بهتر است چای را یک ساعت پس از مصرف غذا نوشید و از نان هایی که خمیر ور آمده دارند و بدون جوش شیرین پخت می شوند استفاده کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: