شامپو ویتامینه

مواد اولیه :

3 ق. غ. مریم گلی 2 عدد زرده تخم مرغ

6 ق.غ رنده شده صابون زیتون سرکف

1 ق. غ. سرکه سیب (انگور) 2 ل. آب جوش

طرز تهیه و مصرف :

آب را بر روی مریم گلی بریزید در آن را گذاشته سپس روی حرارت ملایم قرار داده تا مدت 20 دقیقه دم بکشد. از حرارت برداشته و صاف کنید، پس از صاف کردن صابون را به محلول وارد نموده به ملایمت هم بزنید تا صابون خوب حل شود. صبر کنید تا کاملاً سرد شود زرده تخم مرغ را بدان اضافه نموده، مخلوط را مجدداً هم بزنید. قبل از مصرف شامپو را خوب هم بزنید به مو مالیده و 5 دقیقه به سر ماساژ دهید. موها را با آب ولرم شسته و در آخر سرکه را در 1 لیوان آب ریخته و به موها ماساژ دهید سپس موها را خشک کنید.

فواید : به علت وجود مریم گلی و زرده تخم مرغ این شامپو مملو از ویتامین برای سر مفید است.

دکتر داودی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از شامپوهای صدر ،کتیراو حنارا دارای خواص کامل این مواد میباشند یا خیر افزود :تا به امروز چنین ادعایی ثابت نشده و نمیتوان گفت استفاده از این شامپوها میتواندبه معنای استفاده کامل از خواص حنا و،صدر و کتیرا باشد.چرا که این خواص در مراحل ساخت شامپو ممکن است از بین برود و به همین دلیل بهتر است روی شامپو ها به عنوان شامپوبا خواص کامل گیاهی زیاد حساب باز نکنیم و از مواد طبیعی موجود در طبیعت استفاده نماییم .

وی پیرامون عدم صحت ضد ریزش مو بودن برخی شامپو ها در برخی تبلیغات نیز تاکیید کرد چنین ادعایی نیز هیچگونه صحتی ندارد چرا که خاصیت شامپوها امکان ندارد که بتواند از پوست سر عبور نموده و با رسیدن به ریشه مو از ریشه آن جلوگیری نماید پس ارتباط بین ریزش مو و استفاده از شامپو ها کاملا بی معنا است و از لحاظ علمی ریزش مو به دلایل داخلی بدن به شکل دوره ای کم و زیاد میشود و بیشتر با استفاده از مواد خوراکی از جمله پروتیین قابل رفع میباشد.

داودی متخصص پوست و مو صابون را برای شست و شوی مو مناسب تر دانست و افزود:به دلیل قدیمی بودن مراحل تولید صابون این ماده بهتر است .از دیگر سو پ هاش پوست با صابونها سازگار تر از شامپو ها میباشد و این باور غلط که کف کردن شامپوها نشان از پاک کنندگی آن است باور غلطی میباشد .

وی هدف اصلی استفاده از شامپو را پاک کنندگی ان دانست و افزود شامپوها هیچ نقشی دیگری در تقویت مو ،پر پشت و زیاد نمودن یا تغییر رنگ و ویتامینه کردن مو ندارندو این در حالی است که تبلیغات زیادی در این زمینه مشاهده میشود که موجب ترویج باورهای غلط میان عموم شده است . شایان ذکر است مردم وقتی شامپوی خود را عوض می‌کنند، معمولا توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست سر خود می‌نمایند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد آن را به فرآورده جدید نسبت می‌دهند وبرعکس در صورتی که وضعیت موهایشان بدتر شد، بازهم فرآورده جدید را مقصر می‌دانند مثلا ریزش طبیعی موهای خود را به شامپوی جدید نسبت می‌دهند. تحقیقات نشان داده است که تعداد کمی ‌از مردم از نقش عواملی مانند شانه کردن، برس کردن، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی‌های توارثی در ریزش مو آگاه هستند. حقیقت آن است که شامپوها باعث ریزش مو نمی‌شوند، ضمن اینکه تاثیری بر میزان ریزش یا رشد مجدد آن در طول روز ندارند.

طرز تهیه شامپو طبیعی ویتامینه مو

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: