چگونه یک حمام ایده آل داشته باشیم؟

بعضی از افراد بجای صرف صبحانه معمولی که جزو برنامه غذائی روزانه اکثریت مردم جهان می باشد از میوه استفاده می کنند یا به عبارت دیگر میوه را جایگزینن ناشتایی های معمولی نموده اند که شیوه کاملاً پسندیده ای بوده اغلب افراد گیاهخوار نیز این روش را برمی گزینند.

اگر مصرف میوه به جای صبحانه را در دو روز مختلف یک روز پس از استحمام صبحگاهی و یک روز عادی مقایسه کنیم مشاهده می نماییم که خوردن صبحانه میوه پس از استحمام سپیده دم بسیار لذت بخش تر است، که خود نشانگر تأمین بموقع نیاز طبیعی بدن در این زمان ویژه می باشد.

در موقع مراجعت از حمام بسته به شرایط جوی و جغرافیایی اگر آفتاب دمیده باشد بهتر است در مسیری حرکت نمود که نور خورشید بر موها بتابد بویژه در فصل زمستان که این مسئله اهمیت بیشتری می کند، و باید با علاقمندی بیشتری دنبال شود زیرا علاوه بر فوایدی که قبلاً گفته شد، تابش آفتاب به خشک شدن طبیعی موها نیز کمک می کند.

بطور کلی لازم است روزانه بمدت چند دقیقه سر را در معرض نور خورشید قرار داد که بهترین زمان انجام این عمل اولین ساعت صبح می باشد. زیرا در این مقطع زمانی آلودگی هوا (بخصوص در شهرهای آلوده) کم بوده تابش آفتاب ملایم و برای موها قابل تحمل تر می باشد، چرا که در این زمان خورشید با زاویه کمتر و مایل پرتو افشانی می کند ولی با نزدیک شدن به وسط روز تابش آن با زاویه بیشتر و عمودی تر است حال اگر ما این کار را پس از استحمام و شستشوی سر انجام دهیم قابلیت استفاده از اشعه های جانبخش خورشید و بهره مندی موها و پوست سر از آن به چند برابر افزایش می یابد.

پس از رسیدن به منزل اگر پنجره ها را باز کنیم تا هوای تازه وارد اطاق شود و یا خود را در هوای آزاد قرار دهیم، بهتر خواهد بود ولی اگر چنانچه هوا سرد باشد، و احتمال سرماخوردگی وجود داشته باشد، می توان بدن خود را پوشانید تا هم از استنشاق هوای تازه بهره مند گشت و هم از بروز سرماخوردگی احتمالی در امان ماند.

بعلاوه لازمست در این حالت چندین نفس عمیق (پرانا) کشید تا از اکسیژن و افرموجود در هوا بهنگام طلوع آفتاب (قبلاً در این مورد شرح دادیم) بهره مند شد این عمل نه تنها برای سلامت موها بلکه برای تندرستی تمام اعضای بدن تأثیری فوق العاده دارد.

در فصولی که باز کردن پنجره و ایستادن در مقابل هوای آزاد، احتمال سرماخوردگی را بهمراه ندارد، بسیار مناسب خواهد بود که به مدت چند دقیقه در ایوان یا حیاط منزل یا بالکن و .... ، موهای سر با انگشتان دست هوا داده شود. با انجام این کار هم موها بطور طبیعی خشک می شوند و هم اکسیژن گیری پوست سر به راحتی صورت می گیرد (در این باره، بعد از این مبحث، توضیح جداگانه ای داده خواهد شد تا فواید آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته، با آگاهی کامل به آن عمل شود)

کسانیکه پس از استحمام در مقابل هوای آزاد قرار می گیرند چنانچه ورزش دوست باشند و در اینحالت به انجام نرمش بپردازند، برای سلامت بدنشان بسیار مفید خواهد بود، مخصوصاً نرمشهایی که با خم شدن کمر، وروبه پائین قرار گرفتن سر، توامند که انجام باعث تسهیل جریان خون و توجه آن به طرف پوست سر خواهد شد (در این باره نیز در کتاب تقویت مو و مبحث خاصی در نظر گرفته شده است).

در اینجا لازم است بذکر است که انجام نرمشهای صبحگاهی بویژه برای افرادی که ورزشکار نیستند ضرورت دارد و حداقل لازم است روزانه چند دقیقه بویژه در صبح اول وقت انجام شود. استمرار در انجام این عمل برای سلامت کل بدن نافع بوده در تامین سلامت هرچه بیشتر موها نیز تأثیر نمی باشد، و اگر این عمل بصورت عادت همیشگی برای تمام طول عمر درآید، می تواند سلامت بدن را تا حد زیادی بیمه نماید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: