پاک کننده های پوست سر و موها

برای پاک کردن و تمیز کردن پوست و موی سر و بدن، صابونها و شامپوهای مختلفی از دو قسم شیمیایی و گیاهی، در بازار مصرف ارایه می گردد.

مواد مصرفی برای پاکیزگی پوست و مو، غالباً مشابه به یکدیگر بوده، علیرغم تفاوتهای ظاهری، معمولاً از مواد اولیه مشترکی ساخته می شوند، با این وجود، چون حساسیت انواع پوست و مو، با یکدیگر متفاوت بوده، حالتهای آن ها مختلف است، سازندگان مواد پاک کننده سعی می نمایند، با رعایت این تفاوتها، محصولاتی را ارایه دهند، که مناسب با هریک از اقسام پوست و مو بوده، سلامت آنها را تأمین کنند.

از آنجایی که موها، جنساً خشن تر از پوست می باشند، این مورد خاص، در ساخت صابون، مد نظر بوده، بهمین علت است، که برای دستها، صورت و بدن، که لطیف تر از مو می باشند، لازم است، صابونهای ویژه ای ساخته شوند.

صابونهای شیمیایی

این شوینده ها، با طرز استعمالی ساده و قیمتی نسبتاً ارزان (ناشی از کم بودن مواد اولیه مصرفی)، به سادگی از فروشگاه ها و مغازه ها، قابل تهیه می باشند.

صابونهایی که برای شستشوی سر مصرف می شوند، امروزه کمتر مورد استفاده خانمها قرار می گیرد، و آقایان بیشتر آن ها را مورد مصرف قرار میدهند. با وجود این صابونها، نیازی به خرید فرآورده های خاص یا بهای گرانتر نبوده، مانند شامپوها، لزومی به رقیق کردن آنها نیست.

طریقه مقابله صابونها با مواد سنگین :

صابونهای نظافت، موی سر را بخوبی تمیز می کنند، ولی دو عیب بزرگ دارند:

اول آنکه، در آبهای سنگین (آهک دار) تشکیل املاح آهکی می دهند، که این مواد زاید، پس از شستشو، بصورت ذرات سفید رنگ، بر روی پوست و موهای خشک شده، باقی می مانند. این ایراد را، می توان با استفاده از آبی مطمئن، که مقداری سرکه در آن مخلوط شده باشد، برطرف نموده بدینصورت که : یک قاشق سرکه را، در یک لیتر آب ریخته، و مخلوط کرده، پس از شستشوی سر، که با صابون و آب سنگین صورت گرفته است، موها را با این محلول آب کشی می شود، که املاح آهکی با این آب کشی از بین میروند، در صورت عدم دسترسی به آب مطمئن و تصفیه شده، از آب باران، و یا آب جوشیده هم، می توان استفاده کرد.

صابونهای موجود در بازار درجه قلیایی بالایی دارند، و بهمین خاطر لازمست از، این صابونها، در صورتی استفاده کرد که آب مصرفی آب باران، آب معدنی و یا آب معدنی و یا آب بیکربنات دار (آبی که، در آن مقداری بیکربنات ریخته شده است) باشد صابون قلیایی است ولی پوست و مو ها اسیدی هستند (با PH بین 6-5) بدین ترتیب در اثر استعمال این قبیل صابونها، سطح خارجی پوست و مو آسیب پذیر خواهد شد. در صورتیکه اگر پوست سر و موها مدتی با صابون در تماس باشند، موها شفافیت خود را از دست داده و پوست سر محل مناسبی برای رشد باکتریها می گردد. اما پوست و موی سالم قادرند در مدت کمی سطح اسیدی خود را مجدداً ترمیم نمایند.

بطور کلی، به دلایل یاد شده و براهین دیگر، مصرف اینگونه صابونها را توصیه نمیکنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: