تاثیر شوکهای آبهای سرد و گرم بر ریزش مو

فزون بر عوامل یاد شده، حرارت آب نیز در این امر بی تأثیر نمی باشد، زیرا سرد کردن آب و بلافاصله گرم کردن آن، چه از طریق میکانیکی یعنی بوسیله خود انسان و چه به سبب دستگاه گرم کننده آب، باعث می شود که شوکهای خفیف و یا شدیدی به ریشه موها وارد شود، که تکرار این عمل در سالیان دراز به موهای بالای سر، آسیبهای میرساند، زیرا که این انقباض و انبساط های مداوم (حاصل از سرد و گرم شدن آب) ساختمان پوست سر و ریشه ی موها را خراب می کنند.

بعضی از اشخاص عادت دارند، که با آب خیلی سرد یا بسیار گرم سرشان را شستشو دهند، که این مسئله می تواند به تشدید عارضه ی کم مویی کمک کند. این از این افراط و تفریط باید جداً احتراز نمود.

وقتی زیر دوش آب قرار می گیریم، و به شستشوی تن خود می پردازیم، بهتر است آب سرد و گرم را طوری باهم مخلوط کنیم، که با حرارت درونی بدن ما منطبق شود. به عبارت روشنتر این حرارت آب، با طبیعت بدن وفق دارد زیرا دمای درون و برون بدن را یکی می کند. این حرارت آب نه تنها هیچ شوکی بر ریشه ی موها وارد نمی آورد، بلکه خود باعث آرامش درونی و بیرونی بدن نیز می شود.

اگر هنگام دوش گرفتن ، آب بسیار سرد یا خیلی گرم باشد، و یا اینکه به یکباره تغییر حرارت دهد، صدمه که بر ریشه ی موها زیادتر می شود، و شوکهای نوسانی و پی در پی طاقت ریشه ی موها را طاق می کند.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کرد این است، که همه آبها دقیقاً تصفیه خالص نمی شوند، و یا اینکه در غالب شهرها و کشورهای جهان از آب لوله کشی استفاده می کنند، بازهم کم و بیش مواد تصفیه نشده و مضر برای سلامتی موها در برخی از آنها دیده می شود، که برای آزمایش می توانیم مقداری از این آبها را در لیوان بلوری ریخته، بتدریج شاهد ته نشین شدن مواد مضره در آنها باشم.

چون آب دوشها معمولاً عمودی و با فشار زیاد بر روی سرما ریخته می شود درصورت، غیرطبیعی بودن حرارت آب آنها (سرد یا گرم شدید) و همین طور وجود مواد تصفیه نشده و املاح در آنها، به مرور زمان، و گذشت سالها، موجبات تضعیف شدیدتر موهای قسمت بالای سر را که در معرض فشار مستقیم آب حمام قرار دارد، فراهم می آورد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: