آیا اختلال در گردش خون سبب ریزش مو می شود؟

اختلال در گردش خون

از جمله عوامل دیگری که در جریان خون اثر می گذارند و مانع رسیدن خون کافی به سر و ریشه ی موها می شوند، می توان، سنت یافتن موها و تنش پوست سر در مقابل آن، تصلب شرائین که بوسیله ی اسیدهای چرب رسوب کرده در رگها بوجود می آید، سیگار کشیدن، مصرف زیاد شکر تصفیه نشده و نمک معدنی و عوامل منعقد کننده ی خون را نام برده که هریک از این عوامل با تأثیرگذاری بر گردش خون و ایجاد اختلال در این امر، باعث می شوند که تغذیه ریشه ی موها بنحو کافی و مطلوب انجام نگیرد و در دراز مدت ریزش مو های بالای سر و طاس عمومی را دامن می زنند.

برای از بین بردن این عوامل آسیب رساننده لازم است، که در آرایش و بافتن موها (مخصوصاً خانمها) رعایت آسایش و راحتی ریشه ی موها بشود و به آنها فشاری وارد نیاید، در صورت وجود اختلال دریافت خون (عوامل منعقد کننده خون) برای درمان به متخصص مربوط مراجعه شود، در تغذیه، مصرف چربیهای جامد ، شکر تصفیه نشده و نمک معدنی (بمقدار زیاد) کنار گذاشته شود و بمقدار فراوان از مواد حاوی سلولز استفاده گردد و در صورت اعتیاد به سیگار، قطعاً به ترک آن اقدام شود.

علائم گردش خون ضعیف

ورم پا

ورم پا یک نشانه ی رایج گردش خون ضعیف است، زیرا عملکرد طبیعی کلیه ها دچار وقفه می شود. گردش خون ضعیف با تجمع چربی ها در دیواره ی شریان کلیوی همراه بوده که موجب افزایش خون در پاها می شود. بنابراین متوجه متورم شدن پاها خواهید شد، بالا بردن پاها (بالاتر از سطح قلب) می تواند باعث فروکش کردن این تورم شود. همچنین در صورت عدم رفع تورم پاها مراجعه به پزشک ضروری است.

سردی دست ها و پاها

جریان خون درست می تواند به تنظیم دمای بدن کمک کند. اما زمانیکه در جریان خون وقفه روی می دهد، بدن قادر به حفظ دمای طبیعی خود نیست و در بیشتر موارد موجب سردی دست و پا می شود.

رنگ پریدگی پوست یا سیانوزه

سیانوزه یا رنگ پریدگی پوست زمانی روی می دهد که مقدار اکسیژن در خون به میزان کافی نباشد. تغییر رنگ مایل به آبی در انگشتان دست و پا روی خواهد داد، به طوریکه رنگ این اندام ها متمایل به آبی به نظر می رسد.

در کودکان این شرایط همیشه اولین نشانه بیماری قلبی مادرزادی بوده و نیازمند مراقبت های پزشکی است.

بی حسی

ایستادن یا نشستن به مدت طولانی می تواند باعث ایجاد وقفه در جریان خون شود. این شرایط با تجربه بی حسی در اندام های مختلف بدن همراه است. با بروز بی حسی مراجعه به پزشک ضرورت دارد، زیرا ممکن است منجر به بیماری قلبی شود.

خشکی پوست

گردش خون ضعیف می تواند عامل خشکی پوست، ریزش مو و شکنندگی ناخن ها باشد. این اندام ها در این شرایط موادمغذی ضروری را برای عملکرد درست به میزان کافی دریافت نمی کنند.

سرگیجه و از دست دادن حافظه

در موارد شدید، گردش خون ضعیف موجب سرگیجه و از دست دادن حافظه می شود. زیرا گردش خون ضعیف از رسیدن اکسیژن و موادمغذی به مغز جلوگیری می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: